Mięta - Poczuj miętę do mięty

Mięta jest jedną z najstarszych roślin leczniczych świata. Znana była jako lek starożytnej medycynie chińskiej. Ma działanie przeciwskurczowe, uspokajające, przeciwwymiotne, dezynfekcyjne, przeciwbólowe. Pobudza wydzielanie soków trawiennych, działa przeciwfermentacyjnie, wiatropędnie. Przyspiesza wydzielanie soków trawiennych.

Charakterystyka mięty

Mięta pieprzowa (Mentha piperita) jest roślina uprawną, którą wyhodowano w Anglii w XVII wieku. Powstała z połączenia dziko rosnących mięty nadwodnej i dzikiej mięty zielonej.

Spośród wielu powszechnie dziko rosnących odmian mięty w Polsce spotyka się około l0 gatunków. Rośnie najczęściej w miejscach półcienistych nad brzegami rzek, na wilgotnych obrzeżach lasów i zarośli. Lubi glebę żyzną, pulchną, w miarę wilgotną i niezachwaszczoną. Dla celów leczniczych uprawia się najczęściej miętę pieprzową zwaną też czarną.

Liście mięty

Jest byliną osiągającą od 30-90 cm wysokości. Surowcem są pojedyncze liście zrywane przed zakwitnięciem, suszone lub poddawane destylacji w celu uzyskania olejku miętowego.

Substnacje lecznicze

Najważniejszymi składnikami mięty pieprzowej są: złożony z 50% mentolu, mentonu i innych substancji olejek lotny, tymol, limonen, garbniki, gorycze, flawonoidy, kwasy organiczne, sole mineralne i inne aktywne związki.

Działanie

Surowiec mięty, a zwłaszcza mentol i jego estry, działa bakteriobójczo, przeciwskurczowo, przeciwzapalnie, żółciotwórczo i żółciopędnie. Zioło pobudza także cały układ trawienny do wydzielania soków wzmagając trawienie, poprawia apetyt i obniża ciśnienie krwi.

Surowca używa się przy wzdęciach, kolce jelitowej i w zaburzeniach przewodu pokarmowego, układu nerwowego objawiających się w bezsenności, migrenie, nerwobólach, drgawkach nerwowych i w zaburzeniach menstruacyjnych.

Różne przetwory z tego surowca jak olejek eteryczny mają też zastosowanie zewnętrzne przy różnych chorobach skórnych jak świąd skóry, przekrwienie błon śluzowych nosa, a także do płukania jamy ustnej, przy zapaleniach dziąseł, gardła i krtani. Olejek miętowy jest stosowany w kosmetyce, jako dodatek aromatyczny do płynów odświeżających jamę ustną, past do zębów, płynów do kąpieli itp.

Przeciwwskazania

Naparu nie należy stosować:

  • przy nadwrażliwości na miętę lub mentol,
  • przy kamicy żółciowej oraz chorobach dróg żółciowych,
  • na zgagę, napar może ją nasilać,
  • u dzieci do 2 roku życia,
  • przy chorobie refluksowej przełyku (GERD).

 

Olejek miętowy:

  • Olejek stosowany zewnętrznie w nadmiarze może powodować wysypkę, przekrienie i podrażnienia skóry, zwłaszcza u małych dzieci.
  • Stosowany wewenętrznie w nadmiarze może powodować bóle brzucha oraz wymioty.
  • Olejku nie powinny stosować dzieci w wieku do lat 8, kobiety w ciąży i karmiące piersią.
  • Nie należy łączyć z lekami homeopatycznymi. Jeśli przyjmujemy inne leki, przed rozpoczęciem stosowania należy skonsultować się z lekarzem.

 

Przepisy

Napar z liści mięty

Zalać 1 łyżkę (1 torebkę w przypadku herbatki ekspresowej) liści 1-2 szklankami (1 szklanką w przypadku torebki ekspresowej) wody wrzącej, parzyć pod przykryciem 10 minut. Odstawić na 5 minut, przecedzić liście lub wyjąć torebkę. Pić po ½ szklanki na 1 godzinę przed jedzeniem w nieżytach żołądka i braku łaknienia; natomiast po posiłkach jako środek rozkurczowy, wiatropędny i żółciopędny.

Nalewka z mięty pieprzowej

Składniki:
1 szklanka spirytusu 95%
12,5 ml olejku z mięty pieprzowej
Sposób przygotowania:
W butelce, najlepiej z ciemnego szkła, wymieszać spirytus i olejek z mięty pieprzowej. Olejek można zastąpić 1 szklanką zmiażdżonych świeżych listków mięty pieprzowej.
Stosować doustnie 20-40 kropli w kieliszku wody 2-5 razy dziennie na 30 minut przed jedzeniem jako środek pobudzający trawienie, a po jedzeniu jako lek wiatropędny i żółciopędny.
Przechowywać w ciemnym miejscu.

Mięta - Poczuj miętę do mięty Mięta

Zastosowanie w leczeniu



Podobne

Kozłek lekarski - Lekarstwo na bezsenność
zastosowanie: bezsenności, nadciśnienie, nietrzymanie moczu

Dziurawiec zwyczajny - złoto rośnie na ugorach
zastosowanie: niepokoje, depresje, stres

Najnowsze

Jeżyna fałdowana - na układ trawienny i skórę
Glistnik jaskółcze ziele - naturalny sposób na kurzajki
Prawoślaz - ziola na łagodzenie kaszlu i podrażnień w zasięgu ręki