Podczas trawienia i fermentacji w przewodzie pokarmowym powstają gazy, które wraz z nadmiarem powietrza połykanym w czasie spożywania posiłków oraz mówienia powodują wzdęcia w jamie brzusznej. O wzdęciach mówimy wtedy, gdy nadmiernie zgromadzone gazy rozdymają i rozpierają jelita i żołądek.
Przyczynami nadmiernych wzdęć są:
Częściej przyczyny są bardziej prozaiczne. Po prostu spożywanie zbyt dużych ilości pokarmów, nieodpowiednia dieta, mówienie z pełnymi ustami i zjadanie w pośpiechu posiłków.
Zgromadzony w jamie brzusznej nadmiar gazów rozpiera i rozdyma brzuch, który podnosi przeponę do góry, powodując duszności i bolesność w klatce piersiowej. Jednocześnie często występują napadowe, bolesne kurcze jelit. Towarzyszą temu głośne odgłosy przelewania w jamie brzusznej i nadmierne oddawanie gazów.
Jest to dość powszechna dolegliwość, ale osoby u których występują wyżej wspomniane choroby lub przejadające się, muszą szczególnie uważać czym i jak się odżywiają. Przede wszystkim posiłki spożywać w mniejszych ilościach. Część obfitego obiadu nie zostanie strawiona i będzie fermentować w jelitach. Pokarm należy jeść powoli, starannie go przeżuwając i nie prowadzić rozmów z pełnymi ustami. Zapobiega to zasysaniu powietrza do przewodu pokarmowego. Ważne jest też wykluczenie niektórych potraw powodujących wzdęcia. Unikać należy: fasoli, grochu, kapusty, kalafiorów, napojów gazowanych.
Po posiłkach nie należy rozsiąść się w fotelu lub zapaść w poobiednią drzemkę. Dobry jest umiarkowany ruch, najlepiej na świeżym powietrzu.
Warto też zadbać o ćwiczenia mięśni brzucha, które pomogą wzmocnić tkanki, odpowiadające za pasaż mas kałowych w jelitach.
Dobrym sposobem na pozbycie się nadmiaru gazów i wspomaganie trawienia jest zażywanie odpowiednich ziół.
Gdy wzdęcie jest bardzo dokuczliwe, zwłaszcza, gdy jednocześnie utrudnione jest oddawanie kału i gazów oraz towarzyszą mu bóle brzucha i wymioty, nie należy jeść stałych pokarmów, pić tylko płyny (niegazowane!). Można choremu wykonać delikatny masaż brzucha, czasem konieczna jest lewatywa.
W przypadku często pojawiających się, bolesnych wzdęć należy zgłosić się do lekarza.
Łyżkę stołową sproszkowanych owoców anyżu zalać szklanką wrzątku. Wolno gotować na małym ogniu 10 minut. Przecedzić przez sitko.
Pić przy chorobach żołądka i jelit oraz przy kolce żołądkowej i wzdęciach pół szklanki ciepłego wywaru trzy razy dziennie.
Łyżkę stołową korzenia arcydzięgla lekarskiego zaparzyć półtora szklanki wrzątku. Parzyć pod przykryciem 20 minut. Przecedzić przez sitko.
Pić w celu pobudzenia wydzielania soków trawiennych po pół szklanki naparu trzy razy dziennie przed posiłkami. Do usunięcia nagromadzonych gazów - pół szklanki po jedzeniu trzy razy dziennie.
Dwie łyżeczki do herbaty rozgniecionych nasion gorczycy zalać na noc szklanką zimnej wody. Postawić w ciepłym miejscu.
Pić przy nieżycie żołądka, niestrawności, wzdęciach i nieregularnych wypróżnieniach ćwierć szklanki wyciągu trzy razy dziennie.
Uwaga! Jeśli w przewodzie pokarmowym jest stan zapalny lub nadżerka nie wolno używać nasion gorczycy.
Na każdą łyżeczkę zmielonych na proszek owoców kopru włoskiego włożyć dwie łyżki stołowe miodu i pół łyżeczki gliceryny lub pięć mililitrów wódki. Wymieszać.
Pić po obfitym, tłustym posiłku, w zaburzeniach trawiennych lub nieżytach układu oddechowego trzy do czterech razy dziennie po jednej łyżeczce do herbaty.
Dzieci przy biegunkach, zaparciach lub kaszlu jedna do dwóch łyżeczek trzy do czterech razy dziennie.
Szczyptę suszonych liści mięty zalać szklanką wrzątku. Parzyć pod przykryciem 10 minut. Przecedzić przez sitko.
Pić przy bólach żołądka, niestrawnościach i wzdęciach, pół szklanki ciepłego naparu kilka razy dziennie.
Dwie łyżki stołowe kwiatów rumianku zaparzyć połową litra wrzątku. Parzyć pod przykryciem 15 minut. Przecedzić przez sitko.
Pić przy bólach brzucha, wzdęciach i zatruciach pół szklanki ciepłego naparu pięć razy dziennie.
W równych porcjach: kłącze, liście lub kwiaty tataraku, ziele mniszka lekarskiego, ziele glistnika, liście mięty, ziele dziurawca dobrze wymieszać. Dwie łyżki mieszanki zaparzyć dwiema szklankami wrzątku. Parzyć pod przykryciem 30 minut. Przecedzić przez sitko.
Pić przy stanach zapalnych i zakażeniach wątroby, zastojach żółci, zaparciach, bólach brzucha, skurczach jelit i żołądka pół szklanki naparu dwa do czterech razy dziennie.
Na wzdęcia najlepiej zmieszać kminek pół na pół z majerankiem, zemleć w niewielkiej ilości i trzymać w niewielkim słoiku. Stosować pół łyżeczki mieszanki popijając chłodnym płynem po ciężkostrawnych potrawach. Można go dodawać do bigosu, tłustego mięsa, grochu, kapusty, pasztetów.