Perz - pospolity chwast, a leczy

Perz właściwy to chwast pospolity, rośnie na polach w całym kraju, najczęściej glebach lekkich. Występuje także przy brzegach lasów, na polanach i nieużytkach. Perz jest rośliną wieloletnią o bardzo długich, czołgających kłączach, osiągających kilkanaście metrów długości. Kwitnie od czerwca do września.

W celach leczniczych używane są kłącza perzu.

Substancje lecznicze

Kłącza perzu zawierają inozyt związek z grupy witamin B - obniża poziom cholesterolu, a przede wszystkim zapobiega stłuszczeniu wątroby,  łatwo przyswajalne węglowodany, mannit, związek o działaniu moczopędnym i trytycynę, związki białkowe, kwasy organiczne, sole mineralne, a wśród nich dużo rozpuszczalnej i łatwo przyswajalnej krzemionki. W składzie zioła znajdziemy również witaminę C, olejek eteryczny, kwas glikolowy, kwas glicerynowy i flawonoidy.

Wyciągi z perzu mają więc działanie moczopędne, przeciwmiażdżycowe, chroniące wątrobę, odtruwające, a także przeciwgrzybiczne i żółciopędne.

Działanie

Perz właściwy jest ziołem posiadającym właściwości moczopędne oraz łagodzące, uśmierzające ból. Jest ziołem najczęściej używanym na problemy związane z infekcjami przewodu moczowego, np. zapalenie pęcherza czy zapalenie cewki moczowej. Perz właściwy zarówno chroni kanaliki moczowe przeciwko wszelkim infekcjom i czynnikom drażniącym, jak również powoduje zwiększanie wydzielania moczu, co ułatwia pozbycie się toksycznych produktów przemiany materii z organizmu.

Ziele perzu właściwego może być używane, zwykle w połączeniu z innymi ziołami, w leczeniu kamieni nerkowych, redukując podrażnienia oraz okaleczenia przez nie wywołane. Perz właściwy jest również uważany za środek pomagający w rozpuszczaniu kamieni nerkowych, i w każdym przypadku może pomóc w zabezpieczeniu ich dalszemu powiększaniu się.

Picie wywaru sporządzonego z perzu właściwego przez okres kilku miesięcy może przynieść pożytek pacjentom cierpiącym na zapalenie gruczołu krokowego, jak również tym z powiększonym gruczołem krokowym.

W przeszłości perz właściwy był używany w leczeniu skazy moczanowej i reumatyzmu.

W niemieckiej medycynie ludowej podgrzane nasiona perzu właściwego są stosowane jako okłady na brzuch w celu złagodzenia wrzodów trawiennych.

Sok sporządzony z korzeni perzu właściwego był stosowany w leczeniu żółtaczki oraz innych dolegliwości związanych z wątrobą. Główny składnik tego zioła – inozyt – działa korzystnie na pracę wątroby, zapobiega jej stłuszczeniu. Inozyt powoduje redukowanie poziomu cholesterolu oraz tłuszczów we krwi, i dlatego mówi się o przeciwmiażdżycowych właściwościach tego zioła.

Herbata sporządzona z tego pożytecznego zioła jest również świetnym sposobem na przyniesienie ulgi w przypadku trądziku młodzieńczego.

Krzemionka znajdująca się w perzu właściwym jest świetnie przyswajalna przez nasz organizm. Dzięki temu procesowi zapobiega ona starzeniu się tkanki łącznej skóry, naczyń i chrząstek stawowych.

Przeciwwskazania

  • nie zaleca się stosowania przy niedrożności dróg moczowych

Przepisy

Napar z perzu

Łyżkę suszonego kłącza perzu zalewamy szklanką wrzątku i parzymy pod przykryciem 10-15 minut. Pijemy ½ szklanki naparu 2 razy dziennie.

Odwar z perzu

Łyżkę suszonego kłącza perzu zalewamy 2 szklankami wody, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy po przykryciem 5 minut. Następnie odstawiamy na 15 minut i po odcedzeniu pijemy ½ szklanki 2-3 razy dziennie.

Herbata z perzu

Składniki: perz 1 łyżka, wrzątek 1 szklanka, miód 1 łyżeczka

Sposób przygotowania: perz zalać wrzątkiem i gotować pod przykryciem przez kwadrans. Odcedzić i posłodzić miodem.

Perz - pospolity chwast, a leczy Perz

Zastosowanie w leczeniu



Podobne

Dziurawiec zwyczajny - złoto rośnie na ugorach
zastosowanie: niepokoje, depresje, stres

Len - nasiona lnu osłaniają przewód pokarmowy, walczą z zaparciami
zastosowanie: choroba wrzodowa, zaburzenia trawienne, zaparcia

Mięta - Poczuj miętę do mięty
zastosowanie: zaburzenia trawienne, brak apetytu, wzdęcia

Najnowsze

Jeżyna fałdowana - na układ trawienny i skórę
Glistnik jaskółcze ziele - naturalny sposób na kurzajki
Prawoślaz - ziola na łagodzenie kaszlu i podrażnień w zasięgu ręki