Oczar wirginijski (Hamamelis virginiana L.), należy do rodziny oczarowatych. Gatunek pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie pierwotną ojczyzną jest południowa Kanada i stan Wirginia – stąd nazwa gatunkowa. W USA oczar wirginijski jest uważany za jeden z nielicznych produktów roślinnych, które spełniają normy FDA (Agencji Żywności i Leków) w zakresie bezpieczeństwa i skuteczności.
Oczar jest krzewem lub małym drzewem – zależnie od miejsca uprawy gatunek wykazuje dużą zmienność morfologiczną. W Polsce, głownie na zachodzie kraju, uprawiany jest w celach ozdobnych, przede wszystkim dla bardzo charakterystycznych, jasnożółtych kwiatów z płatkami o kształcie wstęg, skręconych lub wyprostowanych, zakwitających jesienią, gdy zaczynają opadać liście. Zwyczajowa nazwa w języku angielskim: witch hazel (leszczyna czarownic) powstała prawdopodobnie z uwagi na torebkę owocową otwierającą się i strzelającą owocami na odległość kilku metrów.
Surowcami leczniczymi pozyskiwanymi z oczaru są: liść oczaru (Hamamelidis folium), kora oczaru (Hamamelidis cortex) oraz destylat oczarowy (Hamamelidis distillate), zwany czasem wodą oczarową, który jest otrzymywany z liści, kory lub gałązek (Folium Et Cortex aut Ramunculus Destillatum).
Liść i kora bogate są w garbniki (taniny), głównie proantocyjanidyny i hamamelitaniny, oraz flawonoidy i olejek eteryczny, w skład którego wchodzą: węglowodory alifatyczne, monoterpeny, seskwiterpeny, alifatyczne aldehydy i alkohole. Głównymi składnikami czynnymi destylatu oczarowego również są garbniki oraz olejek eteryczny.
Wszystkie surowce otrzymywane z oczaru wykazują przede wszystkim aktywność przeciwzapalną, udokumentowaną licznymi badaniami.
Garbniki – hamamelitaniny i proantocjanidyny, hamują powstawanie mediatorów stanu zapalnego, przyspieszają procesy gojenia się ran, działają ściągająco, bakteriobójczo. Wyciągi z liści łagodzą podrażnienia i zaczerwienienie skóry. Kremy z wyciągiem z liści oczaru, w badaniach klinicznych, zmniejszały symptomy stanu zapalnego w schorzeniach takich jak atopowe zapalenie skóry, rybia łuska i różnego typu egzemy.
Woda oczarowa wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. Redukuje rumień spowodowany promieniowaniem słonecznym, łagodzi objawy AZS takie jak: zaczerwienienie, podrażnienie, łuszczenie i swędzenie.
Liść i korę oczaru stosuje się zewnętrznie w celu łagodzenia niewielkich stanów zapalnych, podrażnień skóry, do objawowego łagodzenia dolegliwości związanych z hemoroidami, takich jak swędzenie i pieczenie, do płukania jamy ustnej i gardła w łagodzeniu niewielkich stanów zapalnych błon śluzowych jamy ustnej. W atopowym zapaleniu skóry pomocniczo używać można wodę oczarową i liść oczaru wirginijskiego.
Ten ostatni surowiec stosowany jest też wewnętrznie w łagodzeniu objawów chronicznej niewydolności żylnej.
W kosmetologii oczar znalazł zastosowanie w preparatach przeciwtrądzikowych i przeznaczonych do cery skłonnej do przetłuszczania, co jest uwarunkowane zawartością tanin i ich właściwościami bakteriobójczymi i ściągającymi, zmniejszającymi wydzielanie łoju. Stosowany jest też w kosmetykach przeciwstarzeniowych, do cery naczyniowej, łagodzących podrażnienia słoneczne lub podrażnienia owłosionej skóry głowy, preparatach do pielęgnacji jamy ustnej (płynach do płukania ust, pastach do zębów).
Zewnętrznie:
Wewnętrznie:
Brak efektów leczenia po 1 tygodniu (stany zapalne skóry, jamy ustnej), 2 tygodniach (hemoroidy), 4 dniach (stany zapalne oczu) wymaga konsultacji z lekarzem.
Brak danych o możliwości podawania leku w okresie ciąży, laktacji.
Nie poleca się stosowania w stanach zapalnych skóry u dzieci poniżej 6. roku życia, w stanach zapalnych jamy ustnej i oczu poniżej 12. roku życia, z uwagi na bark wystarczających danych.
Kontaktowe zapalenie skóry.
Sklepy zielarskie, apteki
dr Renata Dawid-Pać – doktor nauk farmaceutycznych, absolwentka specjalności zielarskiej Wydziału Farmaceutycznego Akademii Medycznej im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Ukończyła również studia podyplomowe na kierunku Chemia Kosmetyczna na Politechnice Warszawskiej.
Pracownik naukowy Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. W Katedrze Naturalnych Surowców Leczniczych i Kosmetycznych zajmowała się badaniami składu chemicznego roślin, ich zastosowaniem w fitoterapii i kosmetologii oraz opracowywaniem składu kosmetyków.
Promotorka wielu prac magisterskich o tematyce kosmetologicznej, współautorka podręczników i książek popularno-naukowych.