Miłorząb dwuklapowy jest to gatunek drzewa należący do rodziny miłorzębowatych. Ten reliktowy gatunek występuje na stanowiskach naturalnych tylko w południowo-wschodnich Chinach. Został rozpowszechniony przez buddyjskich mnichów w inne rejony kontynentu azjatyckiego. Dopiero na początku XVIII wieku został sprowadzony do Europy. Jest to długowieczne drzewo. W swojej ojczyźnie żyje do 1000 lat, a najstarsze okazy nawet 4000 lat.
Miłorząb ma zastosowanie jako roślina lecznicza i ozdobna. W Polsce można spotkać go w parkach, alejach, ogrodach, ale również uprawia się go w celach leczniczych. Największe uprawy znajdują się głównie we Francji, Chinach i Stanach Zjednoczonych. Czasem używa się nazwy miłorząb japoński, choć nie występuje naturalnie w Japonii.
Jest to drzewo osiągające nawet 40 metrów wysokości. Konary ma lekko wzniesione, u starszych okazów wyginają się ku dołowi. Pojedyncze, zielone liście o falistych brzegach rosną skrętolegle, kiściasto skupione, dwuklapowe. Są bardzo czułe nawet na niewielki przymrozek, po którym w bardzo krótkim czasie wszystkie zmieniają kolor na złocisto-żółty i opadają. Kwiaty męskie są zebrane w żółtawe zwisające kotki, a kwiaty żeńskie mają po dwa kuliste, żółtawozielone zalążki, które rozwijają się razem z liśćmi. Kwitną dopiero po 40 latach od uprawy z nasion. Nasiona pokryte są mięsistą osnówką i nieco przypominają śliwki mirabelki. Osnówki pokrywa biały nalot. Prażone nasiona są jadalne i stanowią przysmak Azjatów.
U starszych drzew wyrastają nieulistnione pędy, tzw. czi-czi, które mają zdolność zakorzeniania się po zetknięciu się z ziemią.
Surowiec zawiera flawonoidy, terpeny, kwasy organiczne.
Miłorząb zalecany jest osobom z postępującą miażdżycą i chorobą wieńcową. Pomaga likwidować szumy uszne, zawroty głowy, otępienie umysłowe oraz poprawia słuch. Jest nieocenionym lekiem na polepszenie pamięci, koncentracji i sprawności intelektualnej. Szczególnie jest przydatny dla ludzi w podeszłym wieku z zaburzeniami pamięci i orientacji oraz dotkniętych chorobą Alzheimera. Ale ludzie młodzi, aktywni, uczący się mogą również korzystać z dobrodziejstw, jakie daje nam natura.
Preparaty z miłorzębu skutecznie udrażniają i wzmacniają wszystkie ścianki naczyń krwionośnych, dzięki czemu lepiej dotleniają mózg i mięsień sercowy. Uaktywniają także krążenie w kończynach, likwidując drętwienie, skurcze i uczucie zimna. Poprzez regulację mikrokrążenia w gałkach ocznych, poprawiają ostrość wzroku i zapobiegają zaćmie.
Substancje lecznicze miłorzębu zapobiegają starzeniu się organizmu, impotencji oraz działają przeciwnowotworowo.
Właściwości miłorzębu są wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym. Na szczególną uwagę zasługują: balsamy do pielęgnacji zmęczonych i obolałych nóg, szampony poprawiające ukrwienie skóry głowy i kremy do twarzy likwidujące "pajęczynki". Na rynku dostępne są także płyny do mycia, żele, toniki.
W produkty zawierające substancje lecznicze z miłorzębu możemy zaopatrywać się w sklepach zielarskich, aptekach, drogeriach.
Aby mieć dostęp do świeżego surowca dobrze jest posadzić swoje drzewo. Będzie bardzo długo lekiem dla nas i naszych wnuków oraz ozdobą naszego ogródka, ponieważ jest to niezniszczalne, nawet przez ogień i mróz, długowieczne drzewo. Szkodniki też nie są w stanie mu zaszkodzić. Lubi tylko dobrze nasłonecznione miejsca. Surowcem leczniczym są liście, które zbiera się jesienią, gdy zaczynają żółknąć.
Nie należy używać zbyt dużych dawek. U niektórych osób mogą wystąpić dolegliwości żołądkowo-jelitowe lub bóle głowy. Miłorząb może wchodzić w interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi (aspiryna, acard), więc należy skonsultować się z lekarzem przed przyjmowaniem preparatów z miłorzębu.
Suszone liście miłorzębu w formie herbatek możemy kupić w niektórych aptekach oraz sklepach zielarskich. Dobrej jakości produkt możemy zamówić w sklepie internetowym krainaziol.pl (cena około 16zł / 100 gram).
1 łyżkę rozdrobnionych liści zalać szklanką wrzącej wody. Odstawić na 20-30 minut. Przecedzić.
Pić 2 razy dziennie po 1 szklance naparu. Można dodać cytrynę lub miód.
1 szklankę suchych lub świeżych liści zalać 5 szklankami alkoholu 40%-60%. Odstawić na 2 tygodnie.
Używać 1 łyżeczkę 2 razy dziennie.
Można też używać sproszkowanych liści - 1 łyżeczkę z miodem 2 razy dziennie.