Mieć serce jak dzwon - kilka ziół na wzmocnienie układu krążenia

Prawidłowe ciśnienie nie może przekraczać 140 (ciśnienie skurczowe) i 90 (ciśnienie rozkurczowe). Praca mięśnia sercowego ciągle się zmienia, na przemian przyspiesza lub zwalnia swoją akcję. Wpływa na to wiele czynników, takich jak stres, wysiłek fizyczny oraz zmiany hormonalne. Gdy ciśnienie często przekracza 120/80 i czujemy zaburzenia pracy serca, takie jak trzepotanie lub kołatanie, należy udać się do lekarza po poradę. Trzeba też pomyśleć o właściwej diecie. Przede wszystkim należy wyeliminować lub chociaż ograniczyć takie produkty jak: czerwone mięso, cukier, alkohol, smażone potrawy. Natomiast wprowadzić do diety: surowe warzywa, świeże owoce, czosnek, cebulę, mięso drobiowe.

Stres również ujemnie wpływa na funkcjonowanie mięśnia sercowego. Trzeba więc zadbać, aby go odreagować poprzez ćwiczenia fizyczne (oczywiście dostosowane do wieku i stopnia zaawansowania choroby), terapie relaksacyjne lub masaże. Pomocne są również zioła, które działają odprężająco i uspokajająco, np. kozłek lekarski (Valeriana officinalis) i ziele serdecznika (Herba Leonuri).

Środki ziołowe, własciwa dieta, aktywność fizyczna oraz niezbędne witaminy i suplementy są podstawą zdrowego serca. W wypadku zagrożenia chorobami układu krążenia polecane są następujące suplementy diety:

  • L- karnityna - obniża poziom cholesterolu, zapobiega tworzeniu się płytki miażdżycowej
  • Niacyna - witamina z grupy B, obniża poziom cholesterolu, w większych dawkach powoduje zaczerwienienie skóry
  • Koenzym Q10 - przeciwutleniacz, bierze udział w procesie przemiany komórkowej, zwiększa odpornośc na wysiłek fizyczny, reguluje poziom cholesterolu
  • Witamina E - hamuje wytwarzanie cholesterolu
  • Witamina B6 - kluczowa dla organizmu, jej brak moze być przyczyną choroby wieńcowej
  • Magnez - pomaga redukować odkładanie się warstwy tłuszczowo - lipidowej w tętnicach, zwiększa poziom "dobrego" cholesterolu, obniża "zły" cholesterol. Badania wykazały, że niedobór magnezu w organizmie może powodować zawał serca, arytmie serca,chorobę wieńcową,
  • Bromelina- zapobiega agregacji płytek krwi, dzała przeciwzapalnie, skutecznie rozkłada złogi miażdżycowe i łagodzi objawy dusznicy. Bromelinę uzyskuje się z owoców ananasa.

Leczenie chorób układu krążenia powinno obejmować:

  • wzmocnienie mięśnia sercowego poprzez efektywne wykorzystanie energii i tlenu
  • zmniejszenie płytek miażdżycowych w tętnicach
  • poszerzenie światła tętnic
  • redukcję poziomu cholesterolu
  • zapobieganie agregacji płytek krwi
  • obniżanie ciśnienia krwi

Aby zapobiegać i leczyć choroby układu krążenia, niezbędne są również środki ziołowe. Należy przyjmować je przez dłuższy okres czasu: od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Dominującą rolę w leczeniu chorób układu krążenia, a szczególnie serca odgrywają roślinne glikozydy nasercowe, zawarte w dwóch gatunkach naparstnic, w zielu miłka wiosennego i konwalii majowej. Glikozydy te, silnie działają na mięsień sercowy, więc mogą być stosowane tylko na zlecenie lekarza.

Wspomagająco mogą być stosowane inne leki roślinne, które nie zawierają tych silnie działających glikozydów i nie wywołują skutków ubocznych. Jednym z takich ziół jest głóg. Związki zawarte w głogu pozytywnie wpływają na naczynia wieńcowe i nawet osoby starsze mogą stosować je przez dłuższy okres czasu w większych dawkach, ponieważ związki te nie mają działania toksycznego.

Należy zachować środki ostrożności, gdy przyjmuje się leki rozszerzające naczynia krwionośne i obniżające ciśnienie krwi. Głóg może wchodzić w interakcje z naparstnicą. Nie należy stosować u kobiet w ciąży i w czasie karmienia piersią, a także u dzieci.

Zarówno owoce głogu, jak liście i cały kwiatostan zwiększają ukrwienie serca.

Wybrane produkty

.

Zioła pomocne w zwalczaniu chorób serca:

 

Przepisy

Odwar z głogu

2 łyżeczki kwiatostanu głogu zalać filiżanką letniej przegotowanej wody, gotowac 3 min., pić 2-3 razy dziennie. Można z dodatkiem miodu.

Kuracja na miażdżycę

I część

Składniki: 150 gramów kwiatostanu głogu i kłącza perzu, 60 gramów liści melisy i owoców jarzębiny oraz 40 gramów ziela ruty

Sposób przygotowania: zioła należy rozdrobnić i dobrze wymieszać. Dwie łyżki stołowe mieszanki zaparzyć dwiema szklankami wrzatku. Parzyć pod przykryciem przez godzinę, nastepnie przecedzić.

Pić przy miażdżycy naczyń układu krążenia pół szklanki lekko podgrzanego naparu małymi łykami, na czczo, w południe i na noc przez miesiąc. Po tygodniu przerwy rozpoczać kurację stosując mieszankę z drugiego przepisu (przepis poniżej). Tak powtarzac przez kilka miesięcy.

II część

Składniki: 100 gramów ziela bratka i 100 gramów borówki czernicy,150 gramów korzenia mniszka lekarskiego i 150 gramów owoców róży, 50 gramów ziela jemioły 50 gramów kory kruszyny, 50 gramów ziela drapacza lekarskiego

Sposób przygotowania: zioła należy dobrze wymieszac. Dwie łyżki stołowe mieszanki zaparzyć wrzątkiem (2 szklanki). Pod przykryciem parzyć przez godzinę, następnie przecedzić.

Pić przy miażdżycy naczyń układu krążenia pół szklanki, lekko podgrzanego naparu, małymi łykami, na czczo, w południe i na noc przez miesiąc.