Nadmierne pocenie się - leczenie ziołami

Mimo tego, że pocenie się jest potrzebne, potrafi sprawiać wiele problemów. Wydzielanie potu jest całkowicie naturalnym procesem w organizmie. U człowieka głównym celem pocenia się jest regulacja ciepłoty ciała. Pot wydzielany jest przez gruczoły potowe, które są zlokalizowane w obrębie całej naszej skóry, lecz najwięcej ich zlokalizowanych jest w skórze dłoni i stóp.

Nadmierne pocenie się jest samo w sobie bardzo krępujące, jak i utrudnia życie. Organizm osób cierpiących na tę dolegliwość produkuje pot w ilości, która nie jest potrzebna do regulacji temperatury organizmu.

Z uwagi na to, że nie istnieją fizjologiczne normy ilości wydalanego potu zwykle rozpoznanie choroby oparte jest na subiektywnym odczuciu człowieka.

Gdy nadmierna potliwość pojawia się w konkretnych miejscach, np. dłoniach, stopach czy pod pachami, to się nazywa nadmierną potliwością ogniskową. Nadpotliwość uogólniona występuje, gdy pocenie dotyczy całego ciała.

Przyczyny

Przyczyny nadmiernej potliwości mogą być różne. Kiedy nadpotliwość wynika z innej choroby, mówimy o nadmiernej potliwości wtórnej. Jeżeli nie ma konkretnej przyczyny, mówimy o nadmiernej potliwości pierwotnej. Może mieć podłoże dziedziczne. Pierwszym krokiem w leczeniu nadpotliwości jest ustalenie ewentualnej przyczyny nadmiernego wydzielania potu.

Należy pamiętać, że pot składa się głównie z wody (~ 99%), soli, tłuszczów, mocznika, kwasu mlekowego, węglowodanów, związków mineralnych. Jego skład zależy od spożywanych pokarmów, warunków klimatycznych, czynników hormonalnych oraz współistniejących schorzeń.

Specyficzny zapach potu zależy od bakterii rozkładających pot żyjących na skórze każdego człowieka. Należy więc bezwzględnie zachowywać zasady higieny osobistej. Noszenie ubrań z włókien naturalnych (bawełnianych i lnianych) pozwala na "oddychanie skórze".

Bardzo pomocne są kąpiele w korze dębu, szałwi, melisie, brzozie.

Aby wyleczyć nadpotliwość wtórną, należy oczywiście leczyć chorobę, która ją powoduje. Mogą to być przewlekłe zakażenia, choroby endokrynologiczne, choroby nowotworowe, zaburzenia neurologiczne, zatrucia. Nie należy jednak zapominać o diecie. Niektóre potrawy, składniki dań (np. ostre przyprawy) mogą powodować uruchomienie mechanizmu nadmiernej potliwości.

Zioła stosowane w leczeniu nadmiernej potliwości:

Przepisy

Napar szałwiowy:

10 g liści szałwi zaparzyć litrem wrzątku i zaparzać pod przykryciem 10-15 min. Przecedzić przez sitko.

Pić trzy razy dziennie szklankę ciepłego naparu w nieżycie żołądka i jelit, w zaburzeniach trawiennych jak bóle brzucha, także w nieżytach górnych dróg oddechowych, katarze i nadmiernym poceniu się.

 

Napar ziołowy:

100 g liści szałwi, 50 g rumianku, mięty pieprzowej, liści melisy i ziela skrzypu polnego dobrze wymieszać. Łyzeczkę mieszanki zaparzyc szklanką wrzątku. Parzyć pod przykryciem pól godziny. Przecedzić przez sitko.

Pić przy nadmiernej potliwości szklankę gorącego naparu dwa razy dziennie po jedzeniu.