Możliwości zastosowania ostropestu plamistego są naprawdę ogromne, a korzyści z nich płynące są zdumiewające. Ostropest plamisty: chroni miąższ wątroby i nerek przed truciznami. Ostropest plamisty pomaga w zaburzeniach czynności wątroby na skutek złej diety oraz na tle cukrzycowym.
Ostropest plamisty to gatunek rośliny należący do rodziny astrowatych. Pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego: Europa Południowa, Egipt, Izrael, Turcja. Rozprzestrzenił się jako uciekinier z upraw w wielu rejonach świata. W Polsce roślina uprawna, czasami zdziczała (ergazjofigofit). Zadomowił się także na terenie Wysp Brytyjskich, Europie Środkowej, obu Amerykach i Australii. W Polsce jednak ze względu na chłodniejszy klimat jest rośliną jednoroczną. Bardzo rzadko rośnie zdziczały, najczęściej jest uprawiany w ogrodach i na plantacjach.
W zielarstwie wykorzystuje się głównie nasiona i owoce, które w około 3% składają się z sylimaryny będącym bardzo silnym antyoksydantem.Najsilniejsze działanie mają jednak zmielone na świeżo nasiona, które mają bardzo silne właściwości regeneracyjne wątroby, ochraniające i wzmacniające.
wit. B2, wit. D, wit. E, wit. K, karotenoidy, flawonoidy, sylimaryna (sylibina, sylichrystyna, sylidonina i olejek eteryczny), histamina, olejki eteryczne, sacharoza, galaktoza, arabinoza, gorycze, aminy biogenne (m.in. tyramina), sole mineralne (miedź, selen, cynk).
Możliwości zastosowania ostropestu plamistego są naprawdę ogromne, a korzyści z nich płynące są zdumiewające.
Zastosowanie ostropestu:
Co ważne ostropest łagodzi także stany zapalne i hamuje zmiany skórne związane z łuszczycą.
Jak więc widać, spektrum działania ostropestu plamistego jest niezwykle szerokie. Można stosować go do leczenia wielu schorzeń. Niekoniecznie związanych z chorą wątrobą. Jednak w chorobach wątroby sprawdza się najlepiej.
Nawet długotrwałe stosowanie ostropestu w zalecanych dawkach nie wykazuje działania szkodliwego.