Malwa czarna - na kaszel, chrypkę, ból gardła

Alcea rosea 1-OB9 Zawarte w kwiecie malwy związki śluzowe działają osłabiająco i powlekająco na błony śluzowe jamy ustnej i gardła. Ułatwiają też odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w gardle. Antocyjany działają przeciwzapalnie.

Kwiat malwy czarnej stosowany jest jako lek przeciwkaszlowy, powlekający i lekko rozkurczający w nieżytych górnych dróg oddechowych oraz w zapaleniu błony śluzowych jamy ustnej i gardła, w nieżycie  oskrzeli,chrypce, w trudnościach odkrztuszania i w suchym kaszlu. Stosowany jest również w dolegliwościach żołądkowych, chorobach pęcherza moczowego, zwłaszcza u dzieci i osób starszych. Zewnętrzne jest używany do płukania i gardła w zapaleniu migdałów i dziąseł, ponadto do okładów i przemywań w niektórych schorzeniach skórnych.

Charakterystyka malwy

Nazwa rodzajowa wywodzi się z greckiej althein - leczyć lub althos - lek, co łączy się z jej leczniczymi właściwościami. Pochodzi z Azji Mniejszej i Półwyspu Bałkańskiego. obecnie jest uprawiana w wielu krajach, również w Polsce, jako roślina ozdobna i lecznicza

Substancje lecznicze

Kwiaty malwy czarnej zawiera 8-12% związków śluzowych, antocyjanych, garbniki, pektyny, żywice, niewielkie ilości olejków, związki mineralne oraz mało poznany hormon roślinny.

Działanie

Zawarte w kwiecie malwy związki śluzowe działają osłabiająco i powlekająco na błony śluzowe jamy ustnej i gardła, ułatwiają też odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w gardle. Antocyjany działają przeciwzapalnie. Kwiat malwy czarnej stosowany jest jako lek przeciwkaszlowy, powlekający i lekko rozkurczający w nieżytych górnych dróg oddechowych oraz w zapaleniu błony śluzowych jamy ustnej i gardła, w nieżycie  oskrzeli, chrypce, w trudnościach odkrztuszania i w suchym kaszlu. Stosowany jest również w dolegliwościach żołądkowych, chorobach pęcherza moczowego, zwłaszcza u dzieci i osób starszych. Zewnętrzne jest używany do płukania i gardła w zapaleniu migdałów i dziąseł, ponadto do okładów i przemywań w niektórych schorzeniach skórnych.

Przeciwwskazania

Napar z kwiatów malwy stosuje się już u najmniejszych dzieci. Tak jak w przypadku innych leków i ziół należy stosować zgodnie z zaleceniami.

 • Kobiety w ciąży i karmiące powinny skonsultować się z lekarzem przed stosowaniem.
 • Nie należy stosować u osób z nadwrażliwością na prawoślaz różowy.

Przepisy

Odwar z kwiatów malwy czarnej

1 łyżkę kwiatów zalać 1,5 szklanki wody gorącej i macerować przez 20-30 minut. Następnie zagotować powoli pod przykryciem 3 minuty. Odstawić na 15 minut. Przecedzić. Pić 3 razy po 1/2 szklanki w nieżytach górnych dróg oddechowych  oraz stosować do płukania jamy ustnej i gardła w różnych dolegliwościach związanych z tym obszarem. Kwiat malwy jest składnikiem mieszanek stosowanych w okresie klimakterium łagodzących dolegliwości z tym związane. Z kwiatu malwy uzyskuje się barwnik spożywczy wykorzystywany do barwienia win, syropów, napojów gazowanych i słodyczy.

Malwa czarna - na kaszel, chrypkę, ból gardła Malwa czarna

Zastosowanie w leczeniu

 • suchy kaszel
 • nieżyt górnych dróg oddechowych
 • zapalenie błony śluzowych jamy ustnej i gardła
 • nieżyt oskrzeli
 • chrypka
 • dolegliwości żołądkowe
 • choroby pęcherza moczowego
 • zapaleniu migdałów i dziąseł
 • schorzenia skórne


Podobne

Dziurawiec zwyczajny - złoto rośnie na ugorach
zastosowanie: niepokoje, depresje, stres

Len - nasiona lnu osłaniają przewód pokarmowy, walczą z zaparciami
zastosowanie: choroba wrzodowa, zaburzenia trawienne, zaparcia

Najnowsze

Jeżyna fałdowana - na układ trawienny i skórę
Glistnik jaskółcze ziele - naturalny sposób na kurzajki
Prawoślaz - ziola na łagodzenie kaszlu i podrażnień w zasięgu ręki