Krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity (Achillea millefolium) - gatunek rośliny z rodziny astrowatych. Inne nazwy to: złocień, tysiąclist. Rośnie w Europie, Azji i w Ameryce Północnej. W Polsce występuje na całym obszarze od niżu po góry. Pospolicie rośnie na ugorach, pastwiskach i łąkach. Uważany jest za chwast na uprawach rolnych.

Nazwa łacińska "Achillea" pochodzi od imienia Achillesa, bohatera wojny trojańskiej. Podobno Achilles uleczył na polu bitwy swojego rannego przyjaciela, przykładając mu do ran ziele krwawnika.

Charakterystyka rośliny

Jest to bylina o gęsto ulistnionej, słabo rozgałęzionej łodydze. Osiąga wysokość do 80cm. Cała roślina pokryta jest miękkimi włoskami. Liście ma ciemnozielone, wydłużone, a białe kwiaty zebrane są w baldachokształtne kwiatostany. Kwitnie od lipca do pażdziernika, wydzielając aromatyczny, ziołowy zapach. W smaku jest bardzo gorzka.

Substancje lecznicze

Substancje o działaniu leczniczym: flawonoidy, olejek eteryczny, cholina, garbniki, sole mineralne (magnez, cynk, azot, potas, fosfor), witamina C.

Właściwości lecznicze

Krwawnik pospolity ma przede wszystkim działanie przeciwkrwotoczne, usuwające szkodliwe produkty przemiany materii, przeciwzapalne i pobudzające apetyt. Polecany jest jako lek "czyszczący" krew, hamujący niewielkie krwawienia, a także pomocny w chorobach nerek. Można go stosować zewnętrznie jako środek dezynfekujący, gojący i przeciwzapalny na trudno gojące się rany i stany zapalne błon śluzowych jamy ustnej.

Ziele krwawnika używane jest również jako przyprawa do zup i sosów. Nadaje potrawom lekko korzenny i gorzkawy smak. Zioło to jest wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym do produkcji kremów, maseczek, szamponów i past do zębów.

Jako surowiec leczniczy używa się liści oraz kwiatów. Zbiera się go z dziko rosnących roślin w okresie kwitnienia.

Uwaga! Używanie w nadmiernych ilościach jest przyczyną zatruć. Objawia się to bólem głowy i lekkim oszołomieniem.

Przepisy

Macerat z krwawnika i jemioły na krwawienie i wrzody żołądka

Po łyżce stołowej ziela krwawnika i jemioły zalać szklanką ciepłej przegotowanej wody. Odstawić na 4 - 6 godzin i przecedzić przez sitko. Pić przy różnego rodzaju krwawieniach i wrzodach żołądka po pół szklanki ciepłego wyciągu co trzy godziny.

Napar z krwawnika na nieżyt żołądka, jelit lub biegunkę

Dobrze wymieszać w równych porcjach; kwiaty krwawnika, ziele srebrnika i liście mięty. Łyżkę stołową mieszanki zaparzyć szklanką wrzątku. Parzyć pod przykryciem 15 minut. Pić przy przewlekłych nieżytach żołądka, jelit i biegunkach trzy szklanki ciepłego naparu dziennie.

Krwawnik pospolity Krwawnik pospolity

Zastosowanie w leczeniu



Podobne

Dziurawiec zwyczajny - złoto rośnie na ugorach
zastosowanie: niepokoje, depresje, stres

Len - nasiona lnu osłaniają przewód pokarmowy, walczą z zaparciami
zastosowanie: choroba wrzodowa, zaburzenia trawienne, zaparcia

Najnowsze

Jeżyna fałdowana - na układ trawienny i skórę
Glistnik jaskółcze ziele - naturalny sposób na kurzajki
Prawoślaz - ziola na łagodzenie kaszlu i podrażnień w zasięgu ręki