Borówka czernica (Vaccinium Myrtillus)
Jest to roślina wieloletnia z rodziny wrzosowatych. Pospolicie rośnie w klimacie umiarkowanym i arktycznym. Najczęściej można ją spotkać na wrzosowiskach w lasach iglastych i mieszanych. Lubi gleby wilgotne, na których czasem tworzy rozległe łany.
Jest to krzewinka o kanciastych gałązkach, cienkich, jasnozielonych listkach na brzegu drobno piłkowanych. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Kwiaty są wówczas koloru różowozielonkawego, z których potem wyrasta jagoda mająca koronę pozostałą z brzegu kielicha kwiatu. Jagoda ma kolor granatowoczarny z niebieskim nalotem.
Zbieranie jagód latem jest jednym z tradycyjnych zajęć dla dzieci. W niektórych regionach (np. Bory Tucholskie) zbieranie i sprzedaż jagód dla okolicznej ludności pozwala na dodatkową działalność zarobkową. O popularności borówki czernicy może świadczyć także poemat Marii Konopnickiej "Na jagody".
Owoce borówki czernicy zawierają: garbniki, kwasy organiczne, pektyny, antocyjany, karotenoidy, witaminy C i B
Liście borówki czernicy zawierają: glikozydy, garbniki, antocyjany, olejki eteryczne
Świeże owoce jagód i ich przetwory działają rozluźniająco przy zaparciach, a jednocześnie leczą biegunki. Stosuje się je do odrobaczania przewodu pokarmowego (glisty, owsiki), na wzmożenie apetytu oraz do regulacji procesów trawiennych. Pomocne są także w chorobach oczu: poprawiają widzenie, szczególnie u osób starszych, leczą schorzenia siatkówki.
Suszone owoce działają antyseptycznie, przeciwgorączkowo i przeciwbiegunkowo.
Wywary i napary z liści borówki pomagają w stanach zapalnych układu moczowego i pokarmowego. Mają również zastosowanie w leczeniu cukrzycy. Należy jednak pamiętać, że nie można zastąpić nimi leczenia konwencjonalnego.
Owoce jagód są przy tym bardzo smaczne, można jeść je na surowo lub zrobić np. dżem, soki, naleśniki, ciasto drożdżowe nadziewane jagodami, tzw. jagodzianki, itd.
Dwie łyżki liści czernicy zalać dwiema szklankami wrzącej wody. Odstawić na 30 minut. Przecedzić przez sitko.
Pić przy braku apetytu cztery razy dziennie po trzy łyżki stołowe.
Po łyżce stołowej czernicy i szałwii zalać szklanką wrzątku. Gotować wolno na małym ogniu przez 5 minut.
Pić w razie biegunki pół szklanki ciepłego wywaru co 2 godziny.
Dwie łyżki liści czernicy, 1 łyżkę ziela poziomki, 1 łyżkę kwiatu bzu dobrze wymieszać. Dwie łyżki stołowe mieszanki zalać dwoma szklankami wrzątku. Gotować wolno na małym ogniu 10 minut.
Pić przy cukrzycy łyżkę stołową wywaru 3-4 razy dziennie.
Uwaga! Pamiętaj, aby poinformować swojego lekarza o stosowaniu preparatów ziołowych.
80 dag jagód, 20 dag czerwonych porzeczek, liść porzeczki, 35 dag cukru żelującego
Jagody i porzeczki oczyścić z szypułek, umyć i przełożyć do garnka. Następnie dodać cukier żelujący i porwany na drobne kawałeczki liść porzeczki. Wszystko dobrze wymieszać i zagotować. Trzymać na ogniu zbierając pianę. Dżem przelać do wyparzonych słoiczków, szczelnie zamknąć i odwrócić do góry dnem.
Do półlitrowych słoików wsypać jagody, zalać przegotowaną wodą do 2/3 słoika, wsypać 2 łyżeczki cukru. Pasteryzować 15 minut.