Koper włoski - poprawia trawienie

Koper włoski stymuluje wydzielanie soku żołądkowego, zmniejsza napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego oraz pobudza ruchy perystaltyczne jelit. Ma właściwości wiatropędne, łagodzi ból wywołany wzdęciami i przywraca prawidłowy przebieg procesów trawiennych. Koper włoski jest bezpieczny dla niemowląt, małych dzieci oraz osób starszych.

Charakterystyka kopru włoskiego

Koper włoski to gatunek rośliny dwuletniej, czasem byliny. Zalicza się do rodziny selerowatych. Dziki można spotkać w strefie śródziemnomorskiej. Jest uprawiany głównie w krajach śródziemnomorskich jako warzywo, w Polsce - dla celów leczniczych.

Surowcem są owoce kopru włoskiego, które używa się jako łagodny środek przeciwkaszlowy, a u dzieci – wiatropędny. Owoce pobudzają również wydzielanie soków żołądkowych, działają także moczopędnie i mlekopędnie (informacja ważna dla karmiących matek). Napar z 1 łyżki stołowej owoców i 1 szklanki wrzątku pije się 2-3 razy dziennie po 1 szklance (dzieci – po kilka łyżeczek).

Substancje lecznicze

Substancje czynne to: glikozydy fenolowe, flawonoidy,  olejek eteryczny (anetol), sole mineralne, cukry

Działanie

Koper włoski stymuluje wydzielanie soku żołądkowego, zmniejsza napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego oraz pobudza ruchy perystaltyczne jelit. Ma właściwości wiatropędne, łagodzi ból wywołany wzdęciami i przywraca prawidłowy przebieg procesów trawiennych, szczególnie u niemowląt, małych dzieci oraz osób starszych.

Koper pobudza również wydzielanie śluzu w górnych drogach oddechowych oraz przywraca prawidłowy ruch nabłonka rzęskowego, co ułatwia odkrztuszanie. Owoce kopru włoskiego mają słabe działanie mlekopędne, co wykorzystywane jest czasem przez karmiące matki.

Związki tego surowca likwidują wzdęcia, wiatry, nadmierną fermentację w jelitach oraz pobudzają żołądek do intensywniejszego działania.

Koper włoski wykorzystywany jest także w kuchni

Roślina, zwłaszcza po zmiażdżeniu posiada oryginalny, bardzo silny zapach, a smak korzenny i trochę słodkawy.

Własności owocu fenkułu przypominają właściwości anyżu. Podstawowym składnikiem, obok wielu innych czynnych substancji, kopru włoskiego jest olejek lotny o dość złożonej budowie. Jako przyprawa o smaku korzennym, owoce kopru włoskiego bywają dodawane do pierników.

W gastronomii koper używany bywa jako przyprawa (do chleba, ciast), zaś olejek fenkułowy służy do zaprawiania likierów. Liście kopru włoskiego mają duże ilości kwasu askorbinowego i karoten. Razem z łodygami są doskonałą przyprawą do marynat i konserw (nawet po wysuszeniu nie tracą aromatu).

We Francji i Włoszech bulwy kopru podaje się jako sałatkę i jarzynę, dodaje do potraw z jaj, twarogu, duszonych grzybów i ryb. Młode pędy używane są do zup, sałatek. Wspaniale łączy się z pieczonym mięsem: jagnięciną, cielęciną czy drobiem. Można nim wzbogacić sos do pieczystego, posypać gotowane jarzyny z masłem i owoce morza. Posiekane listki podnoszą zalety omletów i sałat. W naszym kraju używa się raczej tylko ziaren do przyprawiania potraw.

 

Przepisy

Napar z owoców kopru włoskiego

1 łyżka stołowa owoców i 1 szklanka wrzątku. Pije się 2-3 razy dziennie po 1 szklance

Przepisy z wykorzystaniem kopru włoskiego ( fenkułu )

Pieczony fenkuł

Fenkuł należy pozbawić łodyg i przepołowić. Gotować w osolonej wodzie przez ok. 20-25 min. Jeśli ma być bardzo miękki to do 30 min. Po ugotowaniu odsączyć. Ugotowany fenkuł podzielić na ćwiartki i wyjąć głąb. Pośród warstwy każdej części włożyć plasterek szynki i listki tymianku, następnie ułożyć w wysmarowanej oliwą blasze. Skropić oliwą i posypać grubo startym serem oraz kilkoma posiekanymi oliwkami dla dekoracji. Zapiekać ok. 15 min w gorącym już piekarniku. Podawać na ciepło samodzielnie lub jako dodatek do dań mięsnych.

Sałata z fenkułu i grejpfruta

Składniki: 2 fenkuły, 1 grejpfrut, łyżka świeżych pestek granatu, 2 łyżki oliwy truflowej, sól, świeżo mielony pieprz

Sposób przygotowania: Grejpfruta obrać, nie zostawiając ani trochę białej skórki. Wyciąć cząstki miąższu spomiędzy błon grejpfruta. Odciąć łodygi i usunąć zewnętrzne liście fenkułu. Te, które pozostały na zewnątrz, obrać obieraczką do warzyw, jeśli widać zwłóknienia. Fenkuła pokroić pionowo w plastry, najlepiej na krajalnicy. ' Ułożyć płasko na talerzu, posypać cząstkami grejpfruta i pestkami granatu, polać oliwą truflową i doprawić solą i pieprzem.

Konfitura z fenkułu

Składniki: 2 fenkuły, 1/4 szklanki oliwy, łyżeczka nasion kopru włoskiego, 1/2 szklanki rosołu, 1/4 szklanki białego octu winnego, 1/4 szklanki cukru, sól, świeżo mielony pieprz

Sposób przygotowania: Odciąć łodygi i usunąć zewnętrzne liście fenkułu. Te, które pozostały na zewnątrz, obrać obieraczką do warzyw, jeśli widać zwłóknienia. Usunąć głąb, liście pokroić poziomo w paseczki. Na gorącą oliwę wrzucić nasiona kopru włoskiego, chwilę smażyć, mieszając. Dodać fenkuła, zamieszać i zalać pozostałymi płynami. Gotować na małym ogniu, aż płyn odparuje, a fenkuł zmięknie i się zeszkli. Doprawić solą i pieprzem, podawać do mięs.

Koper włoski z pomidorami

Składniki: koper włoski 35 dag, oliwa z oliwek 1 łyżka,  pomidory mięsiste 20 dag, czosnek 2 ząbki, boczek chudy 5 dag, sól morska, pieprz biały świeżo zmielony

Sposób przygotowania: Opłucz koper, odetnij nasadę pędu, odłóż zieloną część. Bulwę podziel na potowy i pokrój na plasterki grubości ok. 1 centymetra. Wytnij ogonki z pomidorów, sparz owoce we wrzątku, opłucz zimną wodą i zdejmij skórkę. Pokrój je na plastry. Obierz ząbki czosnku i pokrój je na cienkie talarki. Opłucz bazylię, oberwij listki z łodyżek i pokrój grubo. Boczek pokrój na wąskie paski. Rozgrzej oliwę z oliwek razem z boczkiem i czosnkiem w garnku ze stali szlachetnej. Dodaj pomidory, dolej ok. 50 ml wody i dopraw solą i pieprzem. Włóż do garnka z sosem koper, zaczerpnij łyżką sos pomidorowy, polej plastry kopru, przykryj garnek i duś ok. 10 minut na małym ogniu. Pod koniec duszenia posyp danie siekaną bazylią i zielonymi talarkami kopru włoskiego.

Koper włoski zapiekany z serem feta

Składniki: bulwa kopru włoskiego, olej z oliwek (lub inny), sok z jednej pomarańcz,  sól i pieprz, 100g sera feta

Sposób przygotowania: Bulwę kopru włoskiego umyć, rozkroić i wyciąć twardy środek. Pokroić w plastry i ułożyć na płasko jeden koło drugiego na blaszce czy w odpowiednim naczyniu do zapiekania. Piekarnik rozgrzać do temp.180•C Fenkuł polać oliwą. Włożyć do piekarnika na 20 minut. Przygotować sos z 3łyżek oliwy z dodatkiem soku pomarańczowego soli i pieprzu, dobrze połączyć składniki sosu. Polać nim upieczony koper i posypać pokruszoną fetą. Ponownie włożyć do piekarnika na parę minut celem zapieczenia. Podawać z białym pieczywem jako przekąskę. Zielone części kopru wloskiego, przypominające koperek odłożyć i pokroić posypać na koncu potrawę.

 

Zastosowanie w leczeniu



Podobne

Ograniczyć apetyt na słodycze
Kefir, jogurt, maślanka - kwas mlekowy na dobre trawienie
zastosowanie: zaparcia

Pestki dyni - na prostatę i... trądzik
zastosowanie: trądzik, opryszczka, zniszczone włosy i paznokcie

Najnowsze

Orkisz - cudowne ziarno
Olej rzepakowy - bogactwo kwasów Omega
Otręby owsiane – pożywne, odżywcze, bogate w kwas linolowy
zastosowanie: zapobiega miażdżycy, otyłości, cukrzycy, raka jelita grubego, obniża cholesterol, zmniejszają ryzyko zachorowania na raka jelit