Lawenda - zioło na trawienie, uspokojenie, ponadto odstrasza komary i mole

Lawenda (Lavandula) pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Dziś również rośnie na tych terenach, ale uprawia się ją niemal w każdym zakątku Europy i na innych kontynentach. Lawenda roztacza wokół siebie miły zapach. Ma wiele zastosowań. Istnieje około 50 odmian tej rośliny. Najchętniej w naszym klimacie uprawiana jest lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia).

Lawenda

Charakterystyka rośliny

Lawenda wąskolistna - to gatunek rośliny z rodziny jasnotowatych. Lawenda lekarska, lawenda wonna, bławatka - to inne nazwy tej rośliny.

Lawenda wąskolistna, to wiecznie zielona krzewinka o rozgałęzionych łodyżkach ze srebrzystym nalotem. Dorasta do 60 centymetrów. Liście drobne, równowąskie, lancetowate o srebrzysto - zielonej barwie, są pokryte włoskami. Małe kwiatki, najczęściej w kolorze niebieskim, purpurowym, fioletowym lub białym tworzą kłosy na długich łodyżkach. Lawenda kwitnie w lipcu i sierpniu, a niektóre odmiany już w maju.

W ogrodach najbardziej odpowiednie dla lawendy są suche i dobrze nasłonecznione miejsca. Gleba nie musi być żyzna, ale musi być alkaliczna i przepuszczalna. Lawenda wąskolistna jest odporna na mrozy, ale w bezśnieżne zimy często wymarza.

Na wiosnę należy przyciąć łodyżki. Lawendę można uprawiać też w donicach, na balkonach, tarasach, a także w parkach, na miejskich rondach i klombach. Rośliny najbardziej okazale prezentują się w lipcu i sierpniu - kiedy są w pełni kwitnienia. Wokół nich unosi się bardzo miły, charakterystyczny aromat. Zdarza się czasami, że już w połowie września "chwycą" lekkie przymrozki. Wówczas kwiatki osypują się, a lawenda traci swój urok, chociaż niesamowity jej zapach pozostaje długo, nawet po ususzeniu.

Zastosowanie lawendy

Szczególnie ceniony jest olejek lawendowy. Jest wykorzystywany do produkcji wszelkiego rodzaju kosmetyków, w przemyśle farmaceutycznym, do wyrobu tzw. "odstraszaczy" moli i innych owadów. Lawenda jest rośliną miododajną.
Suszone gałązki i kwiaty lawendy upodobały sobie już nasze babcie i prababcie. Domowymi sposobami robiły z nich pachnidełka, a w szafach z bielizną i pościelą umieszczały lniane woreczki wypełnione pachnącymi, suszonymi kwiatkami lawendy. Ich niesamowity zapach utrzymywał się długo, a mole nie miały do szaf dostępu.
Olejek lawendowy lub suszone gałązki i kwiaty można dodawać do kąpieli. Taka kąpiel odpręża, uspokaja, pomaga zasnąć.
Lawenda zapobiega nadmiernemu rozwojowi flory bakteryjnej, wykazuje właściwości znieczulające i uspokajające, ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze, wzmaga ruchy perystaltyczne jelit i zapobiega wzdęciom.

Zalety lawendy doceniono również w kuchni. Suszonych listków, kwiatków oraz pączków można użyć do przyrządzania dań mięsnych i warzywnych. Do sałatek, win, octu winnego najlepiej używać świeżych gałązek i listków, a do wszelkiego rodzaju deserów - świeżych kwiatków lub olejku lawendowego. Szczególnie niezwykłe są lody lawendowe. Niektóre odmiany lawendy mają bardzo intensywny smak i aromat, więc najlepiej stosować ją z umiarem.

Przepisy

Napar z lawendy na trawienie i uspokojenie

1 łyżeczkę suszonych lub świeżych kwiatów lawendy zalać 1 szklanką wrzącej wody i parzyć pod przykryciem 20 minut. Przecedzić. Pić 2 razy dziennie.

Olejek lawendowy na infekcje

Olejek lawendowy w czasie choroby zażywać 2-3 razy dziennie po 3-4 krople na łyżeczkę cukru lub miodu.

Olejek lawendowy na ukąszenia owadów, na trądzik, grzybice i nieprzyjemny zapach potu

Wymieszać olejek lawendowy z olejkiem herbacianym. Smarować nim chorobowo zmienione miejsca. Można stosować również do kąpieli.

Olejek lawendowy na choroby stawów

Szczególnie polecany w stanach zapalnych stawów - w artretyzmie i chorobach reumatycznych. Zmieszać olejek lawendowy ze spirytusem. Wcierać w obrzęknięte miejsca. Zabieg ten poprawi też krążenie krwi i limfy.

Marynata do mięsa z lawendą

Lawendę zmieszać z szałwią i koprem. Zalać oliwą z oliwek. Taką mieszanką natrzeć przygotowane mięso i odstawić do lodówki na co najmniej godzinę.

Lawenda - zioło na trawienie, uspokojenie, ponadto odstrasza komary i mole Lawenda

Podobne

Tatarak
zastosowanie: zaburzenia trawienne, zgaga, łupież

Pieprz
Ziele angielskie
zastosowanie: problemy z trawieniem, przeziębienie, grypa, trądzik

Najnowsze

Jeżyna fałdowana - na układ trawienny i skórę
Glistnik jaskółcze ziele - naturalny sposób na kurzajki
Prawoślaz - ziola na łagodzenie kaszlu i podrażnień w zasięgu ręki