Ziele angielskie

Ziele angielskie to niedojrzałe, wysuszone owoce drzewa pimentowego (Pimenta dioica), należącego do rodziny roślin mirtowatych. Drzewa pimentowe, inaczej drzewa korzennika lekarskiego, pochodzą z Ameryki Środkowej i Jamajki. Uprawiane są w Indiach, na Madagaskarze, w Tajlandii, Wietnamie oraz Ameryce Południowej i Środkowej. Po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba owoce korzennika lekarskiego znalazły się na stołach europejskich jako przyprawa kuchenna. Szczególnie popularne stały się na Wyspach Brytyjskich, stąd ich polska nazwa "ziele angielskie".

Charakterystyka rośliny

Jest to wiecznie zielone drzewo o szarej korze, liściach jajowatych, lekko lancetowatych i drobnych, białych kwiatkach. Na końcach gałązek z kwiatów wyrastają okrągłe, wielkości ziaren grochu owoce. Po wysuszeniu stają się brunatne o chropowatej powierzchni. Mają ostry, palący smak trochę podobny do pieprzu, a zapachem przypominają goździki, cynamon i gałkę muszkatołową. Drzewo pimentowe osiąga dojrzałość w wieku 7 lat i potem owocuje około 90 lat. Nad uprawami "ziela angielskiego" unosi się powietrze nasycone korzennym, aromatycznym zapachem.

Substancje lecznicze

Owoce i liście zawierają olejek eteryczny z dużą ilością eugenolu. Ponadto zawierają: garbniki, żywicę, cukier, olej, kwas jabłkowy i kwas gallusowy.

Zastosowanie

Wyciągi i olejek z ziela angielskiego stosuje się w zaburzeniach trawienia. Działają w obrębie przewodu pokarmowego rozkurczowo, odkażająco, leczą niestrawność, przeciwdziałają zaparciom, hamują procesy fermentacyjne w jelitach.

Napary z roztartych owoców pomagają zwalczyć objawy przeziębienia i grypy. Szczególnie dobroczynne działanie wywierają na uporczywy kaszel, jednocześnie odkażają jamę ustną i gardło.

Zaleca się także przemywanie skóry takim naparem przy trądziku, wypryskach i nadmiernej potliwości. Olejek pimentowy wcierany w skórę leczy reumatyzm, zapobiega namnażaniu się bakterii i grzybów, działa również przeciwbólowo.

Ziele angielskie jest głównym składnikiem sosów barbecue.
W niektórych krajach na bazie tego zioła produkuje się likiery.
Esencja zapachowa i owoce znalazły też zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym, perfumeryjnym i kosmetycznym.

Ziele angielskie w kuchni

Ziele angielskie, to jedna z podstawowych przypraw kuchennych oprócz soli i pieprzu. Używa się go do sporządzania galaretek, dań z ryb, marynat, wędlin, konserw, zup, sałatek, sosów, ketchupów, grzanego wina.

Ze względu na silny aromat i smak przyprawa ta powinna być dodawana z umiarem. Dodaje się ją na początku sporządzania potraw. Najczęściej używa się całych ziaren, lecz do niektórych dań lepiej dodawać sproszkowane. Sproszkowane świetnie smakuje w naleśnikach, ciastach, kremach do ciast (oczywiście dodajemy szczyptę).

Przeciwwskazania

Nie zaleca się stosowania w większych ilościach kobietom w ciąży i karmiącym.

Przepisy

Napar z ziela angielskiego

1 łyżeczkę rozdrobnionego owocu ziela zalać 1 szklanką wrzątku. Po 15 minutach przecedzić.
Pić małymi porcjami kilka razy dziennie lub przemywać skórę w miejscach chorobowo zmienionych.

Zupa kapuściana z pieczarkami

Składniki:
mięso z kurczaka
1 marchewka
1/2 korzenia pietruszki
1/2 małego pora
1/2 małej kapusty
4 ziemniaki
kilka pieczarek
cebula
koncentrat pomidorowy
3 ziarenka ziela angielskiego
sól, pieprz

Ugotować mięso z warzywami i zielem angielskim, posolić. Gdy mięso jest miękkie wyciągamy je,a do rosołu wkładamy pokrojoną kapustę i ziemniaki. Następnie dodajemy do zupy lekko podsmażoną cebulę z pieczarkami. Na koniec doprawiamy koncentratem pomidorowym i pieprzem.