Nasze stopy już od wczesnego dzieciństwa wymagają szczególnej pielęgnacji. Narażone są bowiem na codzienne obciążenia oraz problemy, takie jak: tusza, za ciasne, źle dopasowane buty, zwyrodnienia kręgosłupa i stóp. Te i inne czynniki przysparzają nam bolesnych problemów. W niektórych przypadkach możemy pozbyć się ich w bardzo prosty sposób.
Nie musimy biec do gabinetu kosmetycznego, podologa czy chirurga, aby pomógł nam uporać się z tą dolegliwością. Skutecznie w tym przypadku zadziała gaza zamoczona w mleku. Warstwę gazy zamoczyć w letnim mleku, owinąć stopę. Następnie założyć na to folię i bawełnianą skarpetę. Po kilku godzinach (można taki zabieg przeprowadzić na noc) zdjąć "opatrunek", umyć stopy. Można wówczas swobodnie obciąć paznokcie i wykonać inne czynności pielęgnacyjne.
Aby paznokcie nie przysparzały nam ponownie problemów, możemy sporządzić olejek, który pomoże nam w ich pielęgnacji.
Do głębokiego spodka wlać: łyżeczkę oliwy z oliwek, łyżeczkę oleju rycynowego i kilka kropel cytryny. Dokładnie wymieszać i systematycznie wcierać w płytki paznokci. Taka kuracja nawilża i odżywia paznokcie, nadaje im estetyczny i zdrowy wygląd i co najważniejsze, zapobiega nawrotom wrastania paznokcia.
Pot jest bez zapachu. Nieprzyjemny zapach stóp i ciała pojawia się pod wpływem bakterii bytujących na skórze. Nadmierna potliwość nasila się, gdy nosimy buty i skarpety ze sztucznych materiałów, gdy jest bardzo gorąco, a także pod wpływem silnego stresu. Powodem mogą być również niektóre choroby, np. nadczynność tarczycy.
Aby zapobiegać nadmiernej potliwości stóp, należy moczyć je w kąpieli z dodatkiem następujących ziół:
Najskuteczniejsze są kąpiele z dodatkiem taniny, np. ziela bukwicy zwyczajnej, ponieważ usuwają toksyny wytwarzane przez bakterie i tym samym usuwają przykry zapach. Gotowe preparaty można kupić w aptekach lub w sklepach zielarskich.
Kąpiel stóp z dodatkiem ziół powinno się stosować 2 razy w tygodniu przez 30 minut, najlepiej przed snem. Do miski z ciepłą wodą, ok. 38 st. C wlewamy wcześniej przygotowany napar z wybranego zioła lub zakupionego preparatu.
Na przykład kąpiel możemy przygotować z dodatkiem naparu z 4 łyżek macierzanki, lawendy i igieł sosny. Zioła zalewamy wodą i gotujemy 5 minut. Zostawiamy pod przykryciem na 30 minut. Po przecedzeniu dolewamy do miski z ciepłą wodą. Moczymy stopy do wystygnięcia wody.
Pęcherze najczęściej pojawiają się na skórze na skutek oparzeń lub obtarć naskórka. Są to raczej niewielkie uszkodzenia, ale bolesne i kłopotliwe, bo jak np. włożyć but, gdy przeszkadza i boli pęcherz wypełniony płynem. Najlepiej jest zostawić pęcherz nienaruszony, by skóra mogła się zregenerować. Jednak czasami, gdy wyjątkowo utrudnia chodzenie lub wykonywanie codziennych czynności, możemy przekłuć go wyjałowioną igłą, delikatnie osuszyć, a następnie przyłożyć opatrunek. Opatrunek można zrobić z gazy, na którą nakładamy maść ziołową, np. nagietkową. Maść nagietkowa ma działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze. Większość preparatów na bazie ziół można kupić w sklepach zielarskich, kosmetycznych i aptekach. Są to: balsamy, kremy, żele, maści i olejki. Możemy także samodzielnie zrobić lek z odpowiednich ziół.
Wymienione rośliny mają właściwości przeciwzapalne, gojące i antyseptyczne, więc z jednej z nich możemy zrobić olejek do opatrunków na pęcherze. Można go użyć także na niewielkie zranienia, obtarcia, ugryzienia owadów.
Do wyparzonego słoiczka wkładamy wybrane zioło (świeże lub suszone) i zalewamy oliwą z oliwek, następnie zakręcamy słoik i stawiamy w nasłonecznionym miejscu, najlepiej na parapecie okiennym. Należy pamiętać, aby codziennie wstrząsnąć słoiczkiem. Po 2 tygodniach przecedzamy, wlewamy do czystej butelki i wstawiamy do lodówki.
Takim olejkiem nasączamy wacik i przykładamy do chorobowo zmienionego miejsca.
Aby pozbyć się odcisków należy co najmniej dwa razy dziennie moczyć stopy po 15 minut w kąpieli z dodatkiem ziół, które zmiękczą naskórek i tym samym odcisk (igły sosny, macierzanka, siemię lniane). Można też stopy moczyć w mleku lub w płatkach owsianych. Gdy naskórek zmięknie, zetrzeć go tarką, a na nagniotek nakleić plaster do usuwania odcisków lub posmarować maścią do tego przeznaczoną (można kupić w aptece). Po kilku takich zabiegach rdzeń nagniotka usuwamy pęsetą. Najczęściej nie przysparza nam kłopotów wyciągnięcie go, ale jeżeli nie uda się, wtedy niestety musimy szukać pomocy u kosmetyczki lub podologa.