Przerost prostaty jest chorobą dotykająca mężczyzn w wieku dojrzałym. Dotyczy około połowy mężczyzn powyżej 50-go roku życia i ponad 70%, którzy ukończyli 60 lat. Choroba jest związana z procesem starzenia się i zwiększoną produkcją hormonu męskiego o nazwie dihydrotestosteron. Powiększenie objętości prostaty spowodowane jest wzrostem liczby komórek gruczołowych oraz włókien mięśniowych w jej obrębie. Są to komórki prawidłowe, nie mające charakteru nowotworowego złośliwego. Proces ten prowadzi do przerostu stercza i zwężenia drogi odpływu moczu.
Choroba objawia się częstym oddawaniem moczu a następnie wrażeniem, że pęcherz nie został opróżniony, gwałtownym parciem na pęcherz, wydłużonym czasem oddawania moczu, a niekiedy silnymi bólami w dole brzucha spowodowanymi zatrzymaniem moczu.
Leki roślinne to preparaty bezpieczne, nie powodujące efektów ubocznych. Ich dodatkowym atutem jest niewysoka cena. Dzięki zawartości licznych składników leczniczych (garbników, steroidów roślinnych, flawonidów i olejków eterycznych) wykazują działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, a także obniżają napięcie mięśni gładkich pęcherza i cewki oraz pobudzają regenerację nabłonka gruczołu krokowego.Stosuje się je w początkowym stadium choroby.
Mężczyźni, u których zdiagnozowano chorobę, powinni uwzględnić w swojej diecie: soję, cieciorkę, bób, fasolę, groch, pestki dyni, słonecznik i sezam. Zawarte w wymienionych powyżej roślinach fitosterole łagodzą stany zapalne towarzyszące rozrostowi prostaty. W diecie nie może zabraknąć warzyw i owoców.
Wśród naturalnych preparatów na objawy choroby można znaleźć: palmę sabałową, która zbawiennie wpływa na gospodarkę hormonalną ograniczając ryzyko powiększenia się prostaty a także reguluje funkcjonowanie układu moczowo-płciowego, oczyszczający układ płciowo-moczowy wyciąg z korzenia pokrzywy oraz likopen mający działanie antyoksydacyjne. Warto także wspomnieć o działaniu kory śliwy afrykańskiej zawierającej substancje spowolniające powiększanie gruczołu krokowego, a także działające moczopędnie, a także o wyciągu z palmy karłowatej zmniejszającej objawy związane z nocnym moczeniem się.
Aby chronić się przed przerostem gruczołu krokowego ważna jest profilaktyka polegająca na prowadzeniu zdrowego stylu życia i dbałości o stosowaniu zbilansowanej diety.Warto jeść ryby takie jak śledzie, makrele, czy sardynki, produkty zawierające witaminę E, zwłaszcza olej z zarodków pszennych, orzechów, nasion i warzyw zielonolistnych oraz produktów zawierające dużo cynku. Należy natomiast zrezygnować z mocnej herbaty, kawy, czerwonego mięsa, ostrych przypraw oraz alkoholu.