Kłębkowe zapalenie nerek

Nieprawidłowe mechanizmy immunologiczne są przyczyną powstawania choroby jaką jest kłębkowe zapalenie nerek. Wszystkie stany zapalne (często paciorkowcowe), np. w obrębie migdałków czy gardła mogą wywołać odpowiedź organizmu w postaci zapalenia kłębków nerkowych. Choroba ta występuje w postaci ostrej i przemijającej (całkowity powrót do zdrowia), lub przewlekłej. Czasami początek choroby może przebiegać łagodnie, nie dając żadnych typowych objawów ze strony układu moczowego, lecz proces zapalny obejmuje coraz więcej kłębuszków niszcząc nerki i prowadzi do niewydolności nerkowej. Leczenie przewlekłej choroby jest trudne i długotrwałe. Mimo leczenia, proces zapalny może trwać kilka, a nawet kilkanaście lat i rozszerzać się poza kłębki nerkowe. Toczące się w organizmie jednocześnie inne stany zapalne pogłębiają niewydolność przesączania kłębków nerkowych.

Na ostre kłębuszkowe zapalenie nerek częściej chorują dzieci i młodzież. Szczególnie dzieci należy strzec przed zakażeniami, ponieważ mają niższą odporność organizmu, a przebywając w dużych skupiskach (w szkole, przedszkolu, żłobku) są bardziej narażone na różne infekcje.

Objawy

Ostre kłębkowe zapalenie nerek zazwyczaj rozwija się np. po bakteryjnym zapaleniu gardła.Po dwóch tygodniach od zachorowania czujemy silne bóle w okolicy lędźwi.Potem dołącza się znaczne ograniczenie oddawania moczu, obrzęki twarzy, bladość skóry,apatia, brak apetytu, duszności.Może wystąpić także podwyższona temperatura,nadciśnienie oraz powikłania neurologiczne w postaci ogniskowego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.Czasami chorobie towarzyszą drgawki.

Leczenie

Leczenie kłębkowego zapalenia nerek powinno odbywać się w szpitalu pod nadzorem specjalistycznego personelu. Leczenie polega przede wszystkim na likwidacji stanów zapalnych toczących się w organizmie. Zalecana jest odpowiednia dieta polegająca na ograniczaniu białka i soli oraz bezwzględny wypoczynek. Jednocześnie prowadzona jest kontrola wydolności czynnościowej nerek. Leczenie przewlekłego kłębkowego zapalenia nerek jest długotrwałe. Jego efekty zależą od trybu życia, systematyczności i skrupulatności w realizowaniu zaleceń lekarzy. Niezmiernie ważne jest zażywanie leków usprawniających przesączanie nerek. W porozumieniu z lekarzem można stosować odpowiednie zioła wspomagające pracę nerek.
Objawy ostrego kłębkowego zapalenia nerek zazwyczaj ustępują po 2-3 tygodniach, lecz należy nadal pozostawać pod okresową kontrolą lekarską, aby nie dopuścić do przewlekłej choroby zapalnej nerek.

Podobne

Odmiedniczkowe zapalenie nerek
Zioła moczopędne
zastosowanie: choroby nerek, oczyszczanie organizmu

Zapalenie pęcherza moczowego i cewki moczowej

Najnowsze

Roślinne leki na cukrzycę
Zioła i inne sposoby na zatoki
Ajurweda