Jak radzić sobie z ukąszeniami komarów?

Komary to występująca na całym świecie rodzina owadów z rzędu muchówek. Są one związane przede wszystkim związane ze środowiskiem wodnym, gdyż w cyklu rozwojowym larwy komarów żyją w wodzie. Dorosłe komary mają aparat gębowy kłująco-ssący. Samce komarów żywią się nektarem kwiatów i giną po kopulacji, natomiast samice ssąc krew zwierząt stałocieplnych, w tym niestety ludzi, potrzebują jej do rozwoju jaj.

Dlaczego ugryzienie komara swędzi?

Samica po przyłożeniu kłujki do ciała zwierzęcia, bądź człowieka, puszcza w ruch szczęki kształtu lancetu zaopatrzonego w haczyki. Ruchy szczęk w górę i w dół powodują przecięcie skóry, następnie do rany zostaje wstrzyknięta kropelka śliny, która ma zapobiec krzepnięciu krwi. Samica odlatuje dopiero wtedy, gdy wypełni żołądek krwią ofiary. Ślina samicy zawiera substancję chemiczną, podrażniającą skórę, może także dochodzić do reakcji alergicznej, dlatego po ukłuciu skóra czerwienieje, puchnie i swędzi.

Co zwabia komary?

Warto pamiętać, że komary przywabia zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz kwas mlekowy i inne składniki potu. Komary, dzięki posługiwaniu się termodetekcją, częściej gryzą młodych mężczyzn, dzieci i kobiety w okresie owulacji.

Jak odstraszyć komary?

Oprócz istniejących na rynku specyfików, istnieje kilka domowych sposobów na walkę z komarami. Pelargonie, kocimiętka, bazylia, a także roślina o nazwie Plectranthus coleoides wydzielają specyficzny zapach, którego nie lubią komary. Innymi sposobami są: postawienie spodeczka z ułożonymi na nim plasterkami cebuli bądź czosnku, czy zawieszenie zielonych listków pomidorów. Komary odstraszają także olejki eteryczne: cynamonowy, bazylikowy i waniliowy.Można także przyjmować witaminę B6 - komarom nie podoba się zapach potu, jaki wydziela organizm w trakcie jej przyjmowania.

Co robić po ukąszeniu przez komara?

Na rynku farmaceutycznym istnieje wiele środków do stosowania po ukąszeniu przez komara. Oprócz nich istnieją domowe sposoby do zwalczania skutków po ukąszeniu komara. Spirytus salicylowy, ocet w którym wcześniej gotowały się liście włoskiego orzecha, sok z cytryny, olejek eukaliptusowy, goździki, ocet połączony z wyciągiem z mięty, liści laurowych, pelargonii lub czeremchy (zapach odstraszy komary, a ocet załagodzi ukąszenia) to środki, których można użyć do smarowania ukąszonych miejsc. Można także zastosować okłady z plasterków surowego ziemniaka, plasterków cebuli lub rozcieńczonego amoniaku.

Jak radzić sobie z ukąszeniami komarów?

Najnowsze

Roślinne leki na cukrzycę
Zioła i inne sposoby na zatoki
Ajurweda