Żurawina wielkoowocowa na gardło i drogi moczowe

Żurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon) - rodzaj roślin z rodziny wrzosowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej. W Polsce rośnie dziko na kwaśnych, wilgotnych glebach. Jest to wieloletnia, płożąca się krzewinka, występuje w dwóch odmianach: żurawina drobnolistna i żurawina błotna. Jest także uprawiana w innych odmianach. Właściwości zdrowotne wszystkich odmian są podobne. W Europie Środkowej są odpowiednie warunki klimatyczne do uprawy tej rośliny.

Żurawina kwitnie w czerwcu, lipcu i sierpniu. Jej małe kwiatki są bladoróżowe, z których po przekwitnięciu wyrasta mięsista, ciemnoczerwona jagoda. Owoce dojrzewają około trzy miesiące od czasu kwitnienia.

Substancje lecznicze

  • antyoksydanty - blokują destrukcyjne działanie wolnych rodników, stosowane m.in. w profilaktyka nowotworowa
  • tanina - działanie antywirusowe i antybakteryjne
  • błonnik
  • witaminy: C, A, P, B1, B2
  • mikroelementy: magnez, fosfor, jod, potas, żelazo

Właściwości lecznicze

Owoce żurawiny zapobiegają infekcjom dróg moczowych. Związki w nich zawarte powodują, że do ścian pęcherza i cewki moczowej nie przywierają  bakterie Escherichia coli. Cytryniany, które zawiera żurawina ograniczają tworzenie się złogów wapniowych w nerkach, a te, które już istnieją pomagają rozpuszczać. Składniki lecznicze ponadto hamują rozwój komórek nowotworowych, leczą infekcje górnych dróg oddechowych, odkażają jamę ustną i gardło, pomagają w leczeniu przeziębień i grypy, zmniejszają ryzyko zawału, chronią również przed wrzodami żołądka. Ze względu na swoje właściwości żurawina jest uważana za naturalny antybiotyk.

Owoce żurawiny są zbyt kwaśne, aby jeść je surowe, ale nadają się na różne przetwory. Produkuje się z niej soki, syropy, konfitury, susze owocowe. Bardzo smaczna jest też kandyzowana (trochę podobna do rodzynek). Oczywiście można kupić ją w aptekach w postaci kapsułek, lecz na pewno znacznie smaczniejsze są soczki, dżemy, konfitury, nalewki.

Przepisy

Nalewka z żurawiny

1kg owoców żurawiny

1l spirytusu

0,8 kg cukru

0,4 l wody

Owoce umyć, odsączyć i zamrozić na 2 dni. Rozmrożone wsypać do dużego słoja i zalać spirytusem z wodą i odstawić w ciepłe miejsce na 2 tygodnie. Zlać płyn, a pozostałe owoce zmiksować i mocno wycisnąć przez gazę. W wyciśniętym soku rozpuścić cukier i połączyć z pozostałym płynem. Odstawić na 4 tygodnie i nalewka gotowa.

Konfitura z żurawiny

1 kg owoców żurawiny

400 g cukru

1 szklanka wody

1 cytryna

Żurawinę umyć pod bieżącą wodą i wrzucić do dużego garnka. Można wycisnąć sok z cytryny i zetrzeć z niej skórkę, następnie dolać szklankę wody i dodać cukier. Ciągle mieszamy i gotujemy na wolnym ogniu przez 15 - 30 minut, aż konfitura zagęści się. Potem rozlewamy ją do przygotowanych słoików. Przechowujemy je w chłodnym miejscu.

Żurawina do mięs

0,5 kg żurawiny

10 łyzek czerwonego wina

1 szklanka wody

2 łyżki cukru do smaku

można dodać przyprawy (do wyboru): pieprz, gożdziki, cynamon, cytrynę lub gałkę muszkatołową

Żurawinę zalewamy wodą i gotujemy mieszając do momentu, aż owoce popękają. Następnie dodajemy cukier, wino i preferowane przez nas przyprawy. Gotujemy krótko, aby nie powstały z tego konfitury.

Pieczone jabłka z żurawiną

4 nieduże jabłka

1 kromka chleba

8 łyżek żurawiny ze słoika

4 łyżki miodu

Ściąć górne części jabłek i nożem wydrążyć gniazda nasienne. W połowie wysokości każdego jabłka zrobić nacięcie (zapobiega to pęknięciu jabłka podczas pieczenia). Na dno wgłębienia wcisnąć kawałeczek chleba (nie wycieka wówczas sok). Jabłka ułożyć na blaszce i wypełnić żurawiną. Piec około 25 minut w nagrzanym do 180 stopni piekarniku. Jabłka wyjąć z piekarnika, każde polać łyżką miodu i piec jeszcze 5 minut. Podawać gorące.

Żurawina wielkoowocowa na gardło i drogi moczowe Żurawina wielkoowocowa

Zastosowanie w leczeniu

 



Podobne

Tatarak
zastosowanie: zaburzenia trawienne, zgaga, łupież

Gorczyca biała
Pokrzywa w ziołolecznictwie
zastosowanie: zioło moczopędne, zapalenie pęcherza moczowego i cewki moczowej, zaburzenia trawienne

Najnowsze

Jeżyna fałdowana - na układ trawienny i skórę
Glistnik jaskółcze ziele - naturalny sposób na kurzajki
Prawoślaz - ziola na łagodzenie kaszlu i podrażnień w zasięgu ręki