Gorczyca biała

Gorczyca biała (Sinapis alba), to roślina jednoroczna należąca do rodziny roślin krzyżowych. Pochodzi z krajów basenu Morza Śródziemnego i Azji. Ze względu na jej szerokie zastosowanie w kuchni oraz w lecznictwie powszechnie uprawia się ją w wielu krajach. Nazwa "gorczyca" jest w języku polskim symbolem goryczy. Gorczycę jasną znano już około 2000 lat przed naszą erą, to jest w okresie późnego neolitu. Są dowody, że nasion gorczycy używano wówczas do wyrobu maści leczniczych.

Charakterystyka rośliny

Gorczyca najbujniej rośnie na glebach gliniasto-piaszczystych. Przed kwitnieniem może służyć jako pasza dla zwierząt, a jako poplon dla wzbogacenia gleby w próchnicę.
Na prostej, rozgałęzionej, szorstko owłosionej łodydze wyrastają ogonkowe, lirowato-pierzastodzielne liście. Roślina kwitnie w czerwcu i lipcu. Niewielkie, złocistożółte kwiatki są zebrane w groniaste, szczytowe kwiatostany. Owoce gorczycy to szorstko owłosione łuszczyny o lekko zgiętym "dzióbku". W środku łuszczyny znajdują się jasnożółte nasiona.

Substancje lecznicze

Surowcem leczniczym są nasiona gorczycy, które zawierają: olejki lotne, tłuszcze, glikozydy, białka i sole mineralne.

Działanie lecznicze gorczycy

Nasiona mają działanie lekko przeczyszczające, pobudzające trawienie, powlekające śluzem drogi pokarmowe, moczopędne i przeciwzapalne.
Wyciągi wodne z nasion stosuje się w nieżytach żołądka i jelit, niestrawności, zaparciach, wzdęciach. Zewnętrznie można używać do płukania jamy ustnej i gardła.

Zastosowanie gorczycy

Najbardziej znany produkt jaki przyrządza się z nasion gorczycy, to musztarda. Musztarda jest wspaniałym dodatkiem do różnych potraw. Trudno wyobrazić sobie zjedzenie sztuki mięsa z tłuszczykiem lub tłustej wędliny bez musztardy. Również używana jest do zimnych i ciepłych sosów, majonezów, jaj i ryb. Na przykład można z niej przyrządzić znakomity sos do śledzi lub mięsa na zimno, dodając trochę koncentratu pomidorowego i oliwy.

Gorczyca pomaga w trawieniu, więc jest polecana do wielu ciężkostrawnych potraw. Po obfitym, tłustym obiedzie łyżeczka nasion zapobiegnie niestrawności dzięki ich działaniu żółciopędnemu. Ze względu na silne właściwości bakteriobójcze gorczycy, można ją stostować jako środek konserwujący. Nasiona dodaje się do tych produktów, które chcemy przechowywać przez dłuższy okres. Dodaje się je do wszelkich marynat z ryb, grzybów i warzyw oraz kiszonek. Gorczyca służy również jako przyprawa do wędlin, pieczeni, konserw mięsnych i rybnych.

Poduszka gorczycowa

W nasionach białej gorczycy wykryto działanie promieniujące, które wykorzystuje się do leczenia, m.in bólów reumatycznych. Do tego celu stosuje się poduszki gorczycowe wytwarzające silne pole biologiczne podobne do naturalnego biopola człowieka. Promieniowanie to usprawnia pracę wielu narządów i eliminuje procesy chorobowe w nich zachodzące. Gorczyca naturalnie regeneruje siły życiowe. Pomaga usunąć zmęczenie, zlikwidować bezsenność i dodatnio wpłynąć na samopoczucie. Ponadto wzmacnia układ immunologiczny.

Możemy sami uszyć taką poduszkę, wypełniając nasionami gorczycy specjalne "kieszonki". Kawałek płótna o wymiarach 40 na 80 cm przeszywamy co 2 cm i w co drugą "kieszonkę" wsypujemy przez lejek nasiona. Gorczycę należy kupić z wiadomych źródeł, tzn. w sklepach zielarskich lub prosto od producenta. Nasiona posiadają tę "tajemną moc" tylko przez jakiś okres (do 4-5 lat). Taką poduszkę można też kupić gotową w sklepie zielarskim. Przykładamy ją na noc na gołe ciało, w miejscu gdzie najbardziej dokuczają nam reumatyzm, czy inne bóle.

Inne zastosowania nasion gorczycy

Olejek gorczycowy używany jest w przemyśle farmaceutycznym do produkcji plastrów łagodzących bóle reumatyczne i przeziębienia oraz do wyrobu różnych maści i preparatów przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Z nasion wytłacza się olej jadalny, podobny do rzepakowego i olej techniczny.

Przeciwwskazania

Nie należy spożywać w zbyt dużych dawkach nasion gorczycy, szczególnie gorczycy czarnej. Duże dawki mogą uszkodzić nerki i drogi moczowe, a u kobiet ciężarnych przekrwienie macicy i poronienie. Według niektórych źródeł, nie należy spożywać również gorczycy, gdy w przewodzie pokarmowym istnieje stan zapalny lub nadżerka.

Przepisy

Napar z gorczycy

Łyżeczkę do herbaty białej gorczycy zalać 1/2 szklanki przegotowanej wody i odstawić na 3 godziny.
Pić wieczorem razem z nasionami, aby powlec żołądek wytworzonym śluzem.

Wywar moczopędny z gorczycy

Rozgnieść łyżkę stołową nasion gorczycy i zalać 1 litrem zimnej wody. Odstawić na godzinę, potem gotować na małym ogniu 5 minut. Przecedzić przez sitko.
Pić w razie kamieni nerkowych i dla spotęgowania wydalania moczu 1/4 szklanki ciepłego wywaru, kilka razy dziennie między posiłkami.

Na problemy z trawieniem

2 łyżeczki do herbaty rozgniecionych nasion zalać na noc szklanką zimnej, przegotowanej wody. Postawić w ciepłym miejscu.
Pić po 1/4 szklanki wyciągu 3 razy dziennie przy nieżycie żołądka, niestrawności, wzdęciach i nieregularnych wypróżnieniach.

Gorczyca biała Gorczyca biała

Podobne

Dziurawiec zwyczajny - złoto rośnie na ugorach
zastosowanie: niepokoje, depresje, stres

Len - nasiona lnu osłaniają przewód pokarmowy, walczą z zaparciami
zastosowanie: choroba wrzodowa, zaburzenia trawienne, zaparcia

Mięta - Poczuj miętę do mięty
zastosowanie: zaburzenia trawienne, brak apetytu, wzdęcia

Najnowsze

Jeżyna fałdowana - na układ trawienny i skórę
Glistnik jaskółcze ziele - naturalny sposób na kurzajki
Prawoślaz - ziola na łagodzenie kaszlu i podrażnień w zasięgu ręki