Kłącze imbiru jest jedną z najpopularniejszych przypraw stosowanych w Chinach, Indiach i Tajlandii. Herbata z imbirem stosowana jest na przeziębienie, napar z imbiru na mdłości, pomaga także na bóle miesiączkowe. W formie plastrów stosowany jako dodatek do Sushi.
Imbir pochodzi z Zachodniej Azji i Oceanii. Obecnie tylko niektóre odmiany nadal występują w stanie dzikim. Imbir zawiera żelazo, wapń, fosfor, magnez oraz cynk. Z witamin głównie witaminę PP (niacyna), B2 (ryboflawina) oraz witaminę B6, czyli głównie te witaminy, które regulują pracę układu nerwowego.
Kłącze imbiru zawiera fenole, kwasy tłuszczowe oraz enzym zingibainę.
Imbir nie jest zalecany dla kobiet w ciąży a także osób chorujących na wrzody żołądka lub dwunastnicy oraz cierpiących na refluks żołądkowy.
Rozpuść 1/3 łyżki sproszkowanego imbiru w przegotowanej wodzie.
Na litr wody dodajemy łyżkę potartego kłącza imbiru. Po zagotowaniu należy zmniejszyć ogień. Gotujemy przez około 20 minut. Następnie dodajemy 1-2 łyżki miodu oraz wyciskamy sok z 1-2 cytryn lub pomarańczy. Należy przecedzić i pić na ciepło lub zimno.
4 łyżki sproszkowanego imbiru należy wsypać do 500ml soli fizjologicznej, następnie zagotować, odstawić na 30 minut oraz przecedzić. Taki wyciąg można stosować do płukania jamy ustnej, gardła, uszu oraz narządów płciowych.
Imbir można także po prostu żuć jak gumę do żucia jak tylko poczujemy "drapanie w gardle". Żujemy niewielki plasterek surowego kłącza, jednak należy pamiętać, że to dość intensywne doznanie smakowe.