Cynamonowiec, to rodzaj roślin z rodziny wawrzynowatych. W stanie naturalnym rośnie we wschodniej i północno - wschodniej Azji. Cynamonowiec lubi ciepło i dużą wilgotność powietrza, dlatego uprawiany jest najczęściej w klimacie subtropikalnym. Największymi producentami cynamonu są Indie, Pakistan, Indonezja, Wietnam, Egipt i Brazylia. Najlepszy cynamon pochodzi z Cejlonu. Istnieje około 250 gatunków tej rośliny. Francuzi uważają, że macerat z cynamonu i wina z dodatkiem wanilii działa jak afrodyzjak. W tym celu stosowali go już w przeszłości cesarze chińscy. Od wieków cynamon był wykorzystywany do celów leczniczych. W medycynie tradycyjnej stosowano go w czasie przeziębień, nudności, biegunek i wzdęć, ale cynamon najbardziej jest znany jako przyprawa kuchenna. Znajduje powszechne zastosowanie w kuchniach całego świata. Szczególnie popularny jest w kuchni chińskiej i indyjskiej.
Są to wiecznie zielone drzewa lub krzewy o skórzastych, błyszczących liściach i niewielkich wyrastających z kątów liści kwiatach. Owoce to jagody wielkości wiśni w różnych odcieniach czerwieni, niektóre są prawie czarne.
W całej roślinie znajdują się gruczołki wytwarzające olejki eteryczne. Olejek i korę cynamonu wykorzystuje się jako środki lecznicze. Są bogatym źródłem błonnika, wapnia, żelaza i manganu.
Wodne wyciągi z cynamonu regulują procesy trawienne, powstrzymują nadmierną fermentację, hamują rozwój bakterii, grzybów i pierwotniaków. Napar z cynamonu z dodatkiem miodu lub soku malinowego jest dobrym środkiem przeciwgrypowym, leczy kaszel i obniża gorączkę. Cynamon usuwa zmęczenie i działa rozweselająco. Pomaga też w oddychaniu, wzmacnia i pobudza serce, zmniejsza rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych, likwiduje zmiany trądzikowe.
Olejek i korę cynamonowca wykorzystuje się w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym.
Cynamon ze względu na przyjemny, lekko piekący korzenny smak i charakterystyczny aromat jest chętnie używaną przyprawą kuchenną. Znakomicie nadaje się do dań pikantnych i słodkich. Powszechnie znane i lubiane są dania z ryżu z dodatkiem cynamonu, szarlotki i kompoty z gruszek. Ale odrobina cynamonu dodana do pieczeni z jagnięciny, baraniny czy wieprzowiny zadowoli nawet najbardziej wymagające podniebienia. Oczywiście można go również dodawać do deserów, ciast orzechowych, do pączków, biszkoptów i do herbaty. Bardzo ciekawy smak i aromat uzyskamy po dodaniu cynamonu do grzanego piwa i wina.
Cynamon jest jedną z przypraw, które pełnią funkcję "oczyszczania" pożywienia z wszelkich szkodliwych substancji, jest też doskonałym konserwantem żywności, więc często jest wykorzystywany w gastronomii.
Kumaryna, to naturalna substancja aromatyczna zawarta m.in. w cynamonie. Spożywana w nadmiernych ilościach może być niebezpieczna dla zdrowia, szczególnie dla kobiet w ciąży i dzieci. Kumaryna może pochodzić również z innych źródeł, np. z kosmetyków czy lekarstw.
Mielony cynamon można kupić w prawie każdym sklepie spożywczym. Laski cynamonu na dłużej zachowują świeżość i aromat. Przed użyciem należy je zetrzeć na tarce. Dobrej jakości laski cynamonu można zamówić w sklepie internetowym KrainaZiol.pl (cena około 12zł za 100 gram).
1 łyżeczkę sproszkowanego cynamonu zalać szklanką wrzącej wody.
Pić szklankę naparu 2-3 razy dziennie jako środek wspomagający trawienie, grzybobójczy, bakteriobójczy.
Można do naparu dodać miodu lub soku malinowego. Ciepły napar pomaga zwalczyć objawy przeziębień i grypy.
Składniki:
Wymieszać mąkę z cynamonem, solą i proszkiem do pieczenia. W większym naczyniu wymieszać roztopione masło z białym i brązowym cukrem, dodać jajko i wanilię. Dokładnie wymieszać i wsypać przygotowaną wcześniej mąkę. Po połączeniu wszystkich składników wsypać pokrojone jabłka i orzechy, wymieszać. Wyłożyć do nasmarowanej tłuszczem formy, posypać na wierzch cukier wymieszany z cynamonem. Piec w nagrzanym do 175 st.C piekarniku. Po ostudzeniu pokroić.