Otręby pszenne to naturalny produkt otrzymany z przemiału oczyszczonego ziarna pszenicy. Zawierają one około 16% białka, 4% tłuszczu, 60% węglowodanów, naturalny błonnik oraz witaminy z grupy A, E i substancje mineralne: fosfor, wapń, potas, magnez.
Obecność błonnika wpływa na prawidłową przemianę materii, wspomaga procesy trawienne oraz perystaltykę jelit.W szczególnych przypadkach (np. przy zaparciach) dostawcą zbożowych substancji resztkowych mogą być również otręby pszenne. Usprawniający proces trawienia efekt uzyskać można spożywając dziennie 4-6 łyżek stołowych otrąb. Ilość tą należy rozdzielić na co najmniej 3 porcje. Z każdą porcją wypijać należy co najmniej 250 ml płynu, by otręby zadziałały optymalnie i nie osiadały w jelitach. Pszenne otręby wskazane są także dla osób starszych, które z reguły spożywają mniej potraw bogatych w błonnik, podawane np. w przetworach mlecznych są zalecane do poprawiania ruchów robaczkowych jelit (perystaltyki), przy czym zbędne jest wspomaganie lekami.
Otręby pszenne absorbują z organizmu substancje szkodliwe dla zdrowia, wspomagając procesy trawienne, chroniąc równocześnie błonę śluzową jelit i żołądka, zapobiegają chorobom nowotworowym jelita grubego, przeciwdziałają rakowi sutka, zmniejszają uczucie głodu, zapobiegając tym samym otyłości. Otręby pszenne przeznaczone są do bezpośredniego spożycia, a także stanowią doskonały dodatek do sera, jogurtów, zup, sosów i sałatek. Pszenica należy do najważniejszych roślin zbożowych świata. Jako zboże chlebowe i surowiec paszowy ma znaczenie strategiczne. Powierzchnia światowych zasiewów sięga ok. 230 milionów ha, z czego 2,5 miliona to pola uprawne w Polsce. Najwyższe plony uzyskuje się w Holandii (8,5 t/ha), a także w Wielkiej Brytanii i Francji. W Polsce uzyskuje się plony ziarna średnio na poziomie 3,5 t/ha w okolicach tzw. „zagłębia pszenicznego” - region wałbrzyski i legnicki, gdzie osiąga 42%, następnie w rejonach Żuław, Zamościa, Chełmna i Opola. Największe plony uzyskuje się na Pomorzu Żuławach i Warmii oraz na Opolszczyźnie. Najważniejsze obecnie gatunki to: pszenica zwyczajna, rozpowszechniona obecnie na całym świecie w ogromnej liczbie odmian uprawnych oraz pszenica twarda, zwana też pszenicą makaronową (ponieważ jej mąka jest najlepsza do produkcji makaronów), również występująca w wielkiej liczbie odmian. Głównym zastosowaniem ziarna pszenicy jest przerób na mąkę. W przemyśle spożywczym zastosowanie mąki jest wielorakie: w piekarnictwie, cukiernictwie, w produkcji makaronów oraz wyrobów kulinarnych. Ziarno jest tez wykorzystywane do produkcji kaszy mannej, płatków śniadaniowych, znajduje zastosowanie w produkcji skrobi, słodu browarniczego oraz suchego glutenu. W czasie przerobu ziarna na mąkę czy kasze otrzymuje się cenny produkt uboczny, jakim są otręby pszenne, źródło wielu wartościowych składników odżywczych oraz substancji balansowych, uważanych za czynnik zapobiegający i łagodzący skutki niektórych chorób cywilizacyjnych. Wykorzystuje się wiec je zarówno jako produkt spożywczy jak i surowiec paszowy. Otręby pszenne to naturalny produkt otrzymany z przemiału oczyszczonego ziarna pszenicy. Zawierają one około 16% białka, 4% tłuszczu, 60% węglowodanów, naturalny błonnik oraz witaminy z grupy A, E i substancje mineralne: fosfor, wapń, potas, magnez. Obecność błonnika wpływa na prawidłową przemianę materii, wspomaga procesy trawienne oraz perystaltykę jelit. W szczególnych przypadkach (np. przy zaparciach) dostawcą zbożowych substancji resztkowych mogą być również otręby pszenne. Usprawniający proces trawienia efekt uzyskać można spożywając dziennie 4-6 łyżek stołowych otrąb. Ilość tą należy rozdzielić na co najmniej 3 porcje. Z każdą porcją wypijać należy co najmniej 250 ml płynu, by otręby zadziałały optymalnie i nie osiadały w jelitach.
Pszenne otręby wskazane są także dla osób starszych, które z reguły spożywają mniej potraw bogatych w błonnik, podawane np. w przetworach mlecznych są zalecane do poprawiania ruchów robaczkowych jelit (perystaltyki), przy czym zbędne jest wspomaganie lekami.Otręby pszenne absorbują z organizmu substancje szkodliwe dla zdrowia, wspomagając procesy trawienne, chroniąc równocześnie błonę śluzową jelit i żołądka, zapobiegają chorobom nowotworowym jelita grubego, przeciwdziałają rakowi sutka, zmniejszają uczucie głodu, zapobiegając tym samym otyłości. Otręby pszenne przeznaczone są do bezpośredniego spożycia, a także stanowią doskonały dodatek do sera, jogurtów, zup, sosów i sałatek.