Odmiedniczkowe zapalenie nerek

Odmiedniczkowe zapalenie nerek jest to rodzaj zapalenia nerek, w którym zapalenie przenika wgłąb nerek od strony miedniczek nerkowych. Najczęściej przyczyną są stany zapalne cewki moczowej i pęcherza moczowego, które nie zostały skutecznie wyleczone. Wówczas bakterie, które zalegają w dolnych odcinkach układu moczowego poprzez moczowody przedostają się do nerek. Bakterie, które odpowiedzialne są za infekcje, to bakterie Escherichia coli, czasem gronkowce. Zdarza się również, że bakterie przedostają się do nerek przez krew lub limfę. Dochodzi do tego sporadycznie u osób z niską odpornością lub u osób z przewlekłymi chorobami. Przebieg odmiedniczkowego zapalenia nerek może być ostry lub przewlekły. Postać przewlekła może przebiegać bezobjawowo, lecz nieleczona moze prowadzić do niewydolności nerek. Dlatego tak ważne jest skuteczne likwidowanie wszelkich zakażeń dróg moczowych.

Objawy ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek

  • dolegliwości bólowe w okolicy lędżwiowej jedno lub dwustronne
  • stany podgorączkowe lub gorączkowe o charakterze septycznym, tzn. z dużymi wahaniami w ciągu dnia
  • częste, w małych ilościach oddawanie moczu połączone z bólem w cewce moczowej
  • mogą wystąpić nudności, wymioty
  • zdarza się również nadciśnienie tętnicze

Leczenie

Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który zadecyduje o kierunku działania. Na podstawie wyników badań lekarz ustala lek, na który będzie wrażliwy drobnoustrój powodujący to zakażenie. Najważniejsze jest zlikwidowanie wszystkich ognisk zakażnych w organizmie, np. w obrębie uzębienia, migdałków czy jajników. Nawet przy braku dolegliwości należy stosować się do zaleceń lekarza. Przede wszystkim ograniczyć aktywność fizyczną, stosować odpowiednią dietę (ograniczenie produktów zawierających białko). Wspomagająco korzystne efekty osiągniemy, gdy do diety włączymy odpowiednie zioła moczopędne i dezynfekujące, żurawinę i będziemy pić duże ilości płynów. Wraz z moczem usuniemy szkodliwe substancje. Oprócz tego nie możemy zapominać o noszeniu ciepłej bielizny. Ulgę w cierpieniach przynosi też wygrzewanie krocza i pęcherza moczowego poprzez ciepłe nasiadówki. Należy poinformować lekarza o stosowaniu ziół, aby zapobiec ewentualnym interakcjom z innymi lekami.

Zioła stosowane w leczeniu odmiedniczkowego zapalenia nerek

Przepisy

Napar z liści brusznicy

Dwie łyzki liści brusznicy zalać dwiema szklankami wrzącej wody. Odstawić na 30 minut, przecedzić przez sitko.
Pić przy zakażeniach i stanach zapalnych układu moczowego, biegunce, niestrawności, gorączce od 4 - 6 razy dziennie po 3 łyzki stołowe.

Odwar na zapalenie miedniczek nerkowych

Dwie części bzu czarnego, jedną część kwiatów bławatka i słodkiej paprotki dobrze wymieszac. Czubatą łyzkę stołową zalać szklanką wrzątku. Wolno gotować, na małym ogniu przez 5 minut. Przecedzić przez sitko.
Pić przy zapaleniu miedniczek nerkowych po pół szklanki wywaru kilka razy dziennie jako środek moczopędny.

Podobne

Kłębkowe zapalenie nerek
Zioła moczopędne
zastosowanie: choroby nerek, oczyszczanie organizmu

Zapalenie pęcherza moczowego i cewki moczowej

Najnowsze

Roślinne leki na cukrzycę
Zioła i inne sposoby na zatoki
Ajurweda