Kminek zwyczajny ma właściwości przeciwskurczowe oraz jest znany jako środek wiatropędny. Nasiona kminku pomagają w trawieniu, likwidują także wzdęcia.
Kminek zwyczajny można spotkać rosnący w naturalnych warunkach w Europie, Północnej Afryce, Azji oraz Australii. Hodowany jest także w Poslce - głównie na Żuławach Wiślanych. Nasiona tego zioła są zbierane późnym latem, kiedy są dojrzałe. Surowcem leczniczym są liście oraz olejek aromatyczny.
Korzeń kminku zwyczajnego zawiera witaminę C, kwasy fenolowe, furanokumaryny, węglowodany, furanochromony, związki półacetylenowe, olejek eteryczny (m.in. linalol, kamfora), żywice.
Ziele zawiera flawonoidy - kwercetynę, kemferol i izoramnetynę, olejek eteryczny (m.in. kariofilen, kadinen), także wielocukry.
Kwiaty kminku zwyczajnego bogate są w olejek lotny i we flawonoidy.
W owocach kminku zwyczajnego znajdują się duże ilości olejku eterycznego, sole mineralne, kumaryny, flawonoidy (kwercetyna, kemferol), garbniki, białka oraz olej tłusty.
Kminek zwyczajny podobnie jak anyż czy koper posiada właściwości przeciwskurczowe oraz jest znany jako środek wiatropędny.
Nasiona kminku zwyczajnego - najłatwiejsze do zakupienia - są zbawienne na układ trawienny, działają na kolki i skurcze żołądkowe. Bardzo ważną właściwością kminku jest łagodzenie wzdęć. Odświeżają też oddech, np. po zjedzeniu czosnku, wpływają na apetyt, łagodzą skurcze menstruacyjne. Właściwości ściągające tego zioła znalazły zastosowanie w leczeniu biegunki. Nasiona kminku zwyczajnego posiadają również właściwości moczopędne. Często wykorzystuje się wykrztuślne działanie kminku - w ziołowych lekarstwach na zapalenie oskrzeli oraz kaszlu. Uznawany jest za bezpieczny dla dzieci - dlatego w lekach dla dzieci jest także częstym składnikiem. Właściwości ściągające pomagają także w leczeniu zapalenia gardła.
Zaleca się zażywanie naparu kminku, małymi porcjami w ciągu dnia przy wrzodach żołądka i dwunastnicy, a także przy problemach z wątrobą, zaburzeniach trawiennych, wzdęciach i uczuciu pełności żołądka. Zamiast naparu można spożywać kminek zmiażdżony, z dodatkiem majeranku (1/2 łyżeczki popić wodą). Należy jednak uważać, aby się nie zakrztusić.
Gazy u dzieci i niemowląt likwiduje się również naparem lub herbatką z kminku.
Kminek zwyczajny znany jest także jako środek zwiększający laktację u matek karmiących. Zalecane są więc herbatki, które zawierają kminek (np. https://www.krainaherbaty.pl/ziola/lactace-dla-mam-karmiacych-mieszanka-ziolowa).
Rozcieńczony olejek kminku zwyczajnego jest używany jako skuteczny środek w przypadku świerzbu.
Kminek jest uważany za bardzo bezpieczne zioło. Jest stosowany nawet u niemowląt.
Zalać szklanką gotującej się wody 1 łyżeczkę świeżo zmiażdżonych nasion kminku zwyczajnego i pozostawić do zaparzenia przez około 10 – 15 minut. Herbatkę tę należy pić trzy razy dziennie.
brać 1 – 4 ml nalewki z kminku zwyczajnego trzy razy dziennie.
Składniki: 2 łyżki stołowe nasion kminku zwyczajnego, około 0.5 l białego octuSposób przygotowania: Utłuc nasiona kminku zwyczajnego w szklanej misce. Podgrzać ocet do stanu prawie wrzącego. Rozlać go na nasiona, wymieszać i rozgnieść drewnianą łyżką. Następnie płyn wlać do słoja o pojemności pół litra i pozostawić go w ciepłym miejscu na około 10 dni. Słój z octem należy potrząsać każdego dnia. Pod koniec 10 dnia spróbować ocet. Jeśli nie przesiąkł nasionami kminku zwyczajnego wystarczająco, należy odcedzić nasiona i uzupełnić je nowymi, świeżo zmiażdżonymi. Zakryć i pozostawić na następne 5 dni. Następnie przecedzić dokładnie przez sito i przelać do czystego, pół-litrowego słoja.
Składniki: ser twarogowy 15 dag, słodka śmietana 2 - 3 łyżki, kminek 1 łyżeczka, szczypta cukru, sól, sałata, rzodkiewka
Sposób przygotowania: Ser rozetrzeć na gładką masę ze śmietaną (ilość śmietany zależy od wilgotności sera), solą, kminkiem i cukrem. Podać ułożony w kopczyk na małym półmiseczku lub talerzyku. Można przed podaniem polać twaróg śmietaną. Przybrać rzodkiewkami lub zielonymi listkami sałaty. Można także porcje twarogu podać na listkach sałaty.
Składniki: buraki ćwikłowe 2 - 3 szt, cukier 2 łyżeczki, kminek 1 łyżeczka, sok z cytryny
Sposób przyrządzenia: Buraki ugotować w skórce, obrać i zetrzeć na tarce o dużych otworach. Dodać sól, cukier, sok z cytryny, kminek i razem wymieszać. Sałatka ta ma szerokie zastosowanie zarówno jako dodatek do drugich dań obiadowych, jak i na kolację, zwłaszcza jeśli chcemy ograniczyć w posiłkach tłuszcze i szybko przygotować potrawę z warzyw. Sałatkę tę możemy przez kilka dni przechować w lodówce i używać w miarę potrzeby. Można łączyć z jabłkami i cebulą.
Przepis pochodzi z książki "nastolatki gotują" autorstwa pani Sabiny Witkowskiej.
Składniki: 40 dag sera twarogu, 1 żółtko, 3 dag masła lub margaryny, kminek, sól
Sposób przygotowania: Ser rozkruszyć widelcem na miseczce, lekko osolić, przykryć, postawić w ciepłym miejscu na 2-3 dni. Kiedy ser zacznie się ciągnąć włożyć na rozgrzane masło i smażyć na wolnym ogniu mieszając tak długo, aż się stopi. Dodać kminku. Osolić i wymieszać szybko z żółtkiem, uważając, aby się nie ścieło. Gorący wylać na salaterkę.
jako aperitif lub likier ziołowy po jedzeniu na lepsze trawienie
Składniki: 1 szklanka cukru, 2 łyżki kminku, 0,5l spirytusu
Sposób przygotowania: Cukier zagotować z dwiema szklankami wody. Na wrzący syrop wsypać ziarenka kminku. Odstawić pod przykryciem na 24 godziny. Przecedzić i do ostudzonego, odstanego naparu wlać spirytus. Przelać do butelek. Po dwóch dniach można trunek podawać, najlepiej jako aperitif, ale także po jedzeniu jako likier poprawiający trawienie.