Propolis - naturalny antybiotyk

Propolis to lepka, żywiczna substancja o barwie brunatnej, zielonkawej. Jest używany przez pszczoły do  pokrywania nim wszelkich elementów wewnętrznych ula, uszczelniania gniazda. Owady czynią tak, aby  zabezpieczyć rodzinę pszczelą przed bakteriami, zakażeniami, pleśniami. Pszczoły wykorzystują  właściwości silnie bakteriobójcze i bakteriostatyczne propolisu. Z dość enigmatycznej definicji wnika iż propolis to aromatyczna sustancja wytwarzana przez pszczoły  która służy im głównie do uszczelniania ula. Pominąwszy jad propolis jest najsilniej działającym na  drobnoustroje i organizm człowieka produktem pszczelim. Wykazuje bardzo silne działanie bakteriobójcze  i regenerujące tkanki, pobudza metabolizm oraz układ odpornościowy człowieka. Stosuje się go w rożnych  postaciach prawie na wszystko.

Jako roztwór i tabletki do ssania polecany jest w chorobach jamy ustnej i gardła, jako dodatek do past  zwalcza stany zapalne dziąseł i jamy ustnej, w maściach sprawdza się jako remedium na grzybicę,  odleżyny, owrzodzenia, opryszczkę, ropne zapalenie skóry przy czym w zetknięciu powierzchownym ze skórą  wykazuje silne działanie znieczulające bowiem przez krótki okres czasu działa 8 razy silniej niż  morfina. Omawiając problemy skórne nie sposób pominąć leczniczych zwycięstw propolisu w walce z tak  trudnym przeciwnikiem jakim jest trądzik i łojotok. Przemysł farmaceutyczno-kosmetyczny do perfekcji  opanował ten temat i łącząc właściwości kitu pszczelego z wyciągami ziół stworzył szereg znakomitych i  skutecznych preparatów.

Propolis w postaci maści, kapsułek i tinctury wskazany jest również w walce z zapaleniem stawów,  chorobie zwyrodnieniowej stawów, reumoidalnym zapaleniu stawów i osteoporozie. Na choroby kobiece  stosowane są gałki z dodatkiem propolisu które używamy w walce z chorobami typu; stany zapalne dróg  rodnych, nadżerki, rzęsistkownica i grzybica dróg rodnych. Z kolei, podobne do gałek czopki propolisowe  pomagają w chorobach odbytu takich jak hemoroidy, wewnętrzne i zewnętrzne, pęknięcia okołoodbytnicze,  bolesne wypróżnienia.

Ponadto stwierdzono niszczące działanie kitu pszczelego na chorobotwórcze gronkowce, dwoinki,  paciorkowce, prątki gruźlicy, grzyby i wirusy. Stąd między innymi bierze się zastosowanie propolisu w  infekcjach wywołanych tymi bakteriami oraz innych infekcjach górnych dróg oddechowych ale też w  chorobach przewodu pokarmowego takich jak choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Aktywność  bakteriostatyczną i przeciwzapalną propoliu wykorzystuje się leczniczo i zapobiegawczo w celu  wzmocnienia i uodpornienia organizmu. Szczególnie polecany jest w przypadkach częstych przeziębień, grypy, chorobach bakteryjnych i wirusowych górnych dróg oddechowych oraz w trakcie lub po przebytej  antybiotykoterapii.
Propolis dobry jest prawie na wszystko tylko że nie do końca wiadomo czym on naprawdę jest. Skład  chemiczny kitu jest bardzo skomplikowany, zawiera on około 300 składników w tym niezwykle zagadkowy i  nie do końca poznany zespół związków fenolowych w tym kwasy aromatyczne, alkohole – benzylowy i  cynamonowy, estry wymienionych związków oraz flawonidy, terpeny i woski. Chcąc rozwikłać węzeł  gordyjski chemicznego splotu propolisu na jego temat napisano już nie jedno. Nas jednak powinno  interesować najbardziej jego działanie w walce z wieloma chorobami i - bez kitu - jego od wieków  potwierdzona skuteczność.

Zastosowanie w leczeniu

  • rany
  • grzybica


Podobne

Tymol - doskonały na trądzik
zastosowanie: trądzik

Stomatosol - ziołowy sposób na afty, ból dziąseł, zapalenie gardła
zastosowanie: afty, zapalenia dziąseł, zapalenia gardła

Afronis (Afrodyta Adonis) - dermokosmetyk na trądzik

Najnowsze

Amol - lek na niestrawność, zatoki i katar
Teriak (driakiew). Dawniej lek na wszystko.
Drzewo herbaciane - olejek drzewa herbacianego niszczy grzybicę i bakterie, działa na trądzik
zastosowanie: grzybica, łupież