Gruczoł krokowy (prostata) występuje u mężczyzn. Znajduje się poniżej pęcherza moczowego, ma wielkość kasztana, jest owalny. Przez jego środek przebiega początkowy odcinek cewki moczowej. Fizjologiczną rolą gruczołu krokowego jest wytwarzanie śluzu i stwarzanie odpowiedniego podłoża przy wytrysku nasienia dla plemników.
W starszym wieku ten gruczoł zazwyczaj przerasta. Przerastając, uciska na cewkę moczową, co powoduje trudności w oddawaniu moczu. Dochodzi do zalegania moczu w pęcherzu. Jest on wydalany coraz częściej i w coraz mniejszych ilościach. Podstawowy objaw przerostu prostaty to: częste oddawanie moczu w małych ilościach.
W wyniku zalegania moczu w pęcherzu mnożą się bakterie i obok przerostu gruczołu krokowego dochodzi do jego zapalenia, a w efekcie – do dalszego powiększenia prostaty. Leczenie polega na przepisaniu przez lekarza leków (antybiotyków) lub leczeniu chirurgicznym.
Medycyna naturalna w początkowej fazie choroby, gdy pojawiają się pierwsze objawy przerostu gruczołu krokowego zaleca ziele wierzbownicy drobnokwiatowej. Za główny składnik czynny uważa się działający przeciwzapalnie glukuronid mirycetyny. Działanie przeciwzapalne w przeroście gruczołu krokowego zostało poparte badaniami.