Jak złagodzić ból u ząbkujących maluchów

Ząbkowanie, autor: smcarli, http://www.sxc.hu/photo/838168

Zawiązki zębów mlecznych tworzą się już w siódmym tygodniu życia płodowego. Wraz z rozwojem dziecka w łonie matki mineralizują się. Zdarza się, że noworodek przychodzi na świat z tzw. wrodzonymi zębami mlecznymi, ale zazwyczaj pierwsze wyrzynają się około 6 miesiąca życia. Gdy ząbkowanie opóźnia się, może to być związane z niedoborem niektórych minerałów, ale nie należy wpadać w panikę, bo im później pokażą się ząbki, tym są bardziej zmineralizowane, zdrowsze i mocniejsze. Na ogół dziewczynki trochę wcześniej zaczynają ząbkować niż chłopcy. Najpierw pojawiają się dwa siekacze dolne, potem górne, druga para siekaczy dolnych i potem kolejno pozostałe. Proces wyrzynania się zębów to trudny okres dla dziecka i jego rodziny. Zęby przebijając się powodują stan zapalny dziąseł i jamy ustnej. Dziąsła są rozpulchnione, obrzmiałe, swędzą i bolą. Dziecko staje się niespokojne, płaczliwe, traci apetyt, mniej śpi, przy tym obficie się ślini. Wszystkie przedmioty znajdujące się w zasięgu rączki lądują w jego buzi. Ssie je, aby złagodzić swoje cierpienie. Może to powodować, że dodatkowo pojawi się wysypka i podrażnienia wokół ust. Często ząbkowaniu towarzyszy podwyższona temperatura. Wszystkie te objawy mogą przysporzyć takiego stresu maluszkowi, że zmniejszy się jego odporność na inne choroby. Może wystąpić wówczas biegunka, nadmierna pobudliwość, infekcja górnych dróg oddechowych, a nawet wymioty i drgawki. Nie należy wszystkich dolegliwości przypisywać ząbkowaniu, ponieważ można przeoczyć inne o wiele bardziej poważne choroby, więc najlepiej udać się z dzieckiem do lekarza po poradę.

Sposoby na łagodzenie bólu

Aby złagodzić cierpienia dziecka w czasie ząbkowania możemy pomóc mu w następujący sposób:

  • Specjalną gumową szczoteczką, wyjałowioną gazą owiniętą na palec lub po prostu dokładnie umytym palcem można masować dziąsła. W tym celu używamy specjalnego żelu, maści salicylowej lub z lidokainą (dostępnych w aptekach, przeznaczonych dla dzieci). Masować dziąsła można też naparem z rumianku albo z szałwii, skutecznie działa również mięta pieprzowa. Napary dobrze jest schłodzić przed masowaniem.
  • Pomocny jest gumowy gryzak wypełniony żelem, schłodzony w lodówce.
  • Należy podawać płyny do picia o temperaturze pokojowej. Zbyt ciepłe mogą jeszcze bardziej zaostrzać obrzęki i ból dziąseł.
  • Nie można zapominać o częstej zmianie śliniaków, aby ubranko malucha było suche i przyjemne.
  • Twarz, szczególnie wokół ust można smarować tłustym kremem, przeznaczonym dla niemowląt. Skóra wówczas nie jest narażona ciągle na wilgoć i pozwala na uniknięcie podrażnień i różnego rodzaju wysypek.
  • Gdy dziecko odmawia jedzenia, należy przed karmieniem posmarować dziąsła żelem, posiłki stałe rozdrobnić na gładką masę.
  • Aby pomóc dziecku zasnąć, można wkropić bezpośrednio do buźki 1 dawkę leku o nazwie Camilia. Są to kropelki na bazie rumianku, które działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwbiegunkowo. Zamiast tych kropelek można podać leki przeciwbólowe (ibuprofen lub paracetamol - nie wolno przekraczać dawki podanej w ulotce, ibuprofen nie może być stosowany częściej niż co 8 godzin, paracetamol 4). Dodatkowo przed snem możemy podać dziecku herbatkę z melisy. Ukoi jego cierpienie i pomoże zasnąć.

Oczywiście w tym okresie powinniśmy być jeszcze bardziej troskliwi i czuli dla naszego maluszka. Dziecko zawsze potrzebuje naszej miłości, ale czas ząbkowania jest szczególnie trudny i bardzo bolesny, więc poświęćmy dziecku całą naszą uwagę, cierpliwość, stwórzmy atmosferę ciepła i spokoju.

 

Higiena ząbków

Już po pojawieniu się pierwszego ząbka należy zadbać o jego higienę. Zakładając na palec specjalną, przeznaczoną dla niemowlaków silikonową szczoteczkę, myjemy najpierw nowy, piękny ząbek i przy okazji masujemy obolałe dziąsła. Można również użyć do tego celu jałową gazę owiniętą na palec. Gdy wyrosną następne ząbki, musimy kupić szczoteczkę o miękkim włosiu i małej główce. Początkowo nie wolno stosować u tak małych dzieci żadnych past do mycia zębów.

Jak złagodzić ból u ząbkujących maluchów

Najnowsze

Roślinne leki na cukrzycę
Zioła i inne sposoby na zatoki
Ajurweda