Kasztanowiec – na żylaki, hemoroidy, problemy z krążeniem

Kasztanowiec jest to okazałe i bardzo dekoracyjne drzewo, dochodzące do wysokości 25 m. Ma krótki i gruby pień, rozwidlający się na kilka grubych konarów. Kora szarobrązowa, tafelkowato spękana. Korona wielka, gęsto ulistniona. Osiąga wiek do 200 lat. Kasztanowiec jest drzewem bardzo popularnym, sadzonym, nierzadko dziczejącym. Ma duże wymagania glebowe, ale niewielkie cieplne i świetlne.

Liście rosną naprzeciwlegle, na długich ogonkach, są palczastozłożone z 5-7 odwrotnie jajowatych listków, u nasady klinowatych, na szczycie zaostrzonych. Listki najszersze w 2/3 długości, z wierzchu słabo połyskujące, żywozielone, nagie, od spodu jasnozielone. Nerwy i kąty nerwów filcowato owłosione, unerwienie dłoniaste, ogonek rynienkowaty. Kasztanowiec ma kwiaty grzbieciste, o średnicy około 2cm, białe z żółtoczerwonymi plamami, zebrane w duże, stożkowato wzniesione kwiatostany, długości 20-30cm. Kwitną po rozwoju liści w maju i czerwcu. Owocem są kasztany, duże, połyskująco-czerwono-brązowe, z szarobiałą plamą, zwykle po 3 w kulistych, zielonych, miękkich, kolczastych pokrywach. Kasztany dojrzewają we wrześniu. Kasztanowiec nigdy nie tworzy lasu ani nie rośnie w większych skupiskach, lecz tylko pojedynczo lub po kilka. Kasztanowiec pochodzi z południowo-wschodniej Europy, Ameryki Północnej oraz Azji wschodniej. Występuje na Półwyspie Bałkańskim, a dokładniej na niewielkich obszarach północnej Grecji, Albanii, Macedonii, Serbii i Bułgarii. Leczniczym surowcem kasztanowca są kasztany, a także okazałe kwiaty stojące na drzewie, oraz kora. Dojrzałe kasztany zbiera się jesienią, rozdrabnia i suszy w przewiewie. Następnie dosusza w temperaturze około 60 ° C. Kwiaty, zebrane w czasie słonecznej pogody, suszy się w temperaturze otoczenia, zaś korę zbiera się z gałązek na wiosnę.

Substancje czynne

Surowiec zawiera wiele aktywnych substancji, m.in. kumaryny, flawonoidy, garbniki, saponiny.

Działanie i zastosowanie kasztanowca

W związku ze swoimi licznymi walorami dekoracyjnymi kasztanowce są bardzo popularnymi drzewami ozdobnymi, przede wszystkim parkowymi i alejowymi, rzadziej - ze względu na duże rozmiary są sadzone w ogrodach. Ich nasiona (kasztany) stanowią karmę dla zwierzyny, ale także dzięki dużej zawartości saponin są używane do wyrobu klejów, kosmetyków, mydła i innych środków piorących oraz substancji gaśniczych. Kwiaty, kora i owoce kasztanowca posiadają cenne właściwości lecznicze i są stosowane do produkcji rozmaitych leków, związanych z niewydolnością krążenia, żylakami, oparzeniami, stanami zapalnymi żołądka i jelit, artretyzmem, hemoroidami itp. Owoce, kwiaty i kora kasztanowca działają przeciwzapalnie, ściągająco i wzmacniająco na układ krwionośny. Z powodzeniem stosuje się ten surowiec wewnętrznie przy pękających żylakach, guzach krwawniczych odbytnicy, przy sklerozie i reumatyzmie, a także wykrztuśnie w zastarzałych bronchitach i zaflegmieniu płuc u nałogowych palaczy.

Przeciwwskazania

  • Owoce, liście, kwiaty i kora kasztanowca zawierają szkodliwą substancję eskulinę - nie należy ich spożywać na surowo.
  • Zbyt długo stosowane wewnętrznie preparaty z kasztanowca mogą powodować pieczenie, mdłości, bóle głowy.
  • Nie zaleca się stosowania preparatów z kasztanowca kobietom w ciąży.

Przepisy

Lecznicza nalewka z kasztanowca zwyczajnego

Składniki:
50 g suszonych kwiatów, 50 g suszonych owoców kasztana lub 100 g młodych owoców, 4 szklanki wódki
Sposób przygotowania: Kasztany rozdrobnić, kwiaty rozkruszyć, zalać w odpowiednim słoju alkoholem, odstawić na 10 dni. W okresie tym kilkakrotnie potrząsamy słojem aby pomieszać jego zawartość. Nalew ze słoja filtrujemy i rozlewamy do czystych butelek. Przechowujemy w ciemnym miejscu. Nalewka z kasztanowca uszczelnia ściany naczyń włosowatych i zwiększa ich przepuszczalność do stanu normalnego dzięki zmniejszeniu kruchości naczyń. Usprawnia się przepływ krwi w naczyniach żylnych, co hamuje krzepliwość krwi i przeciwdziała powstawaniu zakrzepów wewnątrznaczyniowych. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i łagodnie ściągająco. Garbniki zawarte w kasztanowcu wywierają na przewód pokarmowy działanie rozkurczowe, przeciwzapalne i łagodnie zapierające. Ułatwia wydalanie moczu przy przeroście prostaty. Hemoroidy, dolegliwości w okresie klimakterium, stany zapalne wątroby, gruczołu krokowego, miednicy mniejszej, żylaki nóg, żylak powrózka nasiennego, odmroziny, obrzęki skóry i tkanki podskórnej, obrzęki głośni, płuc, a nawet mózgu, krwiaki, zapalenie ścięgna, zakrzepowe zapalenie żył.
Zewnętrznie przetwory z kasztanowca podaje się w postaci okładów w leczeniu oparzeń, odmrożeń, ubytków naskórka, zapalenia naczyń włosowatych skóry. Intrakt ze świeżych niedojrzałych owoców leczy zakrzepy i zastoje żylne, nadmierną przepuszczalność naczyń, jest także stosowany w stanach zapalnych i nieżytowych żołądka i jelit. Dawkowanie: 40 kropli 3 razy dziennie przez okres 30 dni.