Arnika - górski cud przyrody

Arnika górska (Arnica Montana) jest panaceum ziołowym o wielorakim zastosowaniu leczniczym. W płynie Stomatosol firmy Elanda pomaga w stanach zapalnych i owrzodzeniach jamy ustnej oraz dziąseł. Płyn jest niezawodny przy aftach.

Charakterystyka arniki

Arnika występuje na suchych, górskich łąkach i zboczach.
Jest rośliną wieloletnią i wyrasta od 30-50 cm wysokości. Łodyga ogruczolona. Liście dolne w rozecie, jajowatopodłużne i ostro zakończone, całobrzegie; górne małe, lancetowate w okółku, 1 do 3 par. Kwiat żółty lub pomarańczowy, złożony w kształcie koszyczka. Surowcem zielarskim jest cała roślina, głównie kwiat i korzeń.

Substancje lecznicze

Arnika zawiera flawonoidy, laktony seskwiterpenowe (helenalina, dwuhydrohelenalina), trójterpeny, olejek eteryczny, irydoid, fenolokwasy wolne i związane, aminy, fitosterole.

Działanie

Arnika górska, jakkolwiek jest pewnego rodzaju "panaceum ziołowym" o wielorakim zastosowaniu leczniczym zewnętrznym i wewnętrznym. Jej wyciąg, prawie wyłącznie w postaci tynktury, i jako domieszka w różnych innych nalewkach i lekarstwach jest dostępny w aptekach.

Arnika wykazuje przede wszystkim silne działanie bakteriostatyczne i bakteriobójcze. Stosuje się ją do uśmierzenia bólu i leczenia trudno gojących się ran, jak owrzodzenia, czyraki żylakowate, a także krwawe wybroczyny, zarówno do ich przepłukiwania, jak i do okładów w postaci tamponów nasyconych wodnym roztworem tynktury arniki (2 łyżki tynktury na 1/1 litra wody), zmienianych w przybliżeniu co 3-4 godziny. Pomaga w bólu pooparzeniowym, bólu rozległych ran pooperacyjnych, oraz przy różnorodnych ranach czy zranieniach.

Wielu fitoterapeutów zwraca uwagę na moczopędne, żółciotwórcze i przeciwskurczowe działanie arniki.

Arnikę stosuje się przy bólach gośćcowych i reumatycznych różnych części ciała, a także w okolicy kręgosłupa, wyciąg arniki, rozrzedzony i wzmocniony spirytusem kamforowym lub terpentynowym, stosuje się do nacierania.

Zażywanie naparu z kwiatu arniki przyspiesza obieg krwi, wydalając z organizmu wraz z moczem i potem zużyte i trujące pospalinowe substancje, pobudza także do działania wewnątrzkomórkowy system nerwowy przy obezwładnieniach części ciała, paraliżu, epilepsji, padaczce i wstrząsach mózgu.

Dla wzmocnienia całego osłabionego systemu nerwowego, zwłaszcza układu centralnego mózgu, móżdżku i rdzenia pacierzowego, zaleca się brać codziennie 1 łyżkę stołową wina z arniki, które otrzymujemy zalewając 3-5 g kwiatu arniki jedną butelką wina białego na okres 2 tygodni.

Przy chrypce zalecane jest też płukanie gardła co 10 minut roztworem 1 łyżeczki tynktury arniki na szklankę wody.

Jednak przedawkowana arnika powoduje podrażnienie żołądka, wymioty, przyspiesza tętno, a nawet zapaść i dlatego nie wolno jej zrywać w środowisku naturalnym ani dowolnie przyjmować jej przetworów pod żadną postacią.

Arnika górska może być używana zewnętrznie jako rozcieńczona nalewka lub w formie kremu na przyspieszenie gojenia się ran, siniaków, zwichnięć, opuchnięć. Arnika górska to świetne zioło dla dzieci, które doznały obrażeń w czasie upadków, stłuczeń głowy itp.

Arnika górska rozcieńczona w proporcji 1 do 10 z nagietkiem może być używana na wszelkie wysypki skórne, jak również na inne zapalne problemy skóry.

Przepisy

Nalewka z arniki

Aby sporządzić nalewkę z arniki górskiej należy połączyć trzy łyżki stołowe zgniecionych kwiatów arniki górskiej w dwóch (niepełnych) szklankach alkoholu. Następnie miksturę taką zostawiamy na dwa tygodnie, potrząsając dwa razy dziennie. Po dwóch tygodniach miksturę odcedzamy i płynem wypełniamy butelki przeznaczone do dłuższego przechowywania. Używać nalewkę rozcieńczoną w ciepłej wodzie w proporcji 1 łyżeczka nalewki na 1 szklankę wody. Namoczyć bawełnianą ściereczkę w roztworze, wycisnąć jego nadmiar, złożyć na mały kwadrat i przykładać na siniaki. Zostawić na około 15 minut. Proces powtarzać kilka razy.

Maść z arniki

Z arniki górskiej można sporządzać bardzo skuteczne maści. Wystarczy sproszkować dwie łyżki stołowe suszonych kwiatów arniki górskiej, następnie wymieszać z ośmioma łyżkami stołowymi oleju lub wazeliny. W celu zapobiegnięcie jełczenia takiej maćci, należy dodać kilka kropel żywicy benzoesowej lub nalewki benzoesowej. Następnie smarować na stare rany, owrzodzenia nóg lub opryszczki, które są trudne do wygojenia.

Arnika - górski cud przyrody Arnika

Zastosowanie w leczeniu

  • ból
  • trudno gojące się rany, jak owrzodzenia, czyraki żylakowate, a także krwawe wybroczyny
  • ból pooparzeniowy
  • ból rozległych ran pooperacyjnych
  • zaburzenia trawienne
  • bóle gośćcowe i reumatyczne różnych części ciała, a także w okolicy kręgosłupa
  • pomocniczo przy paraliżu, epilepsji, padaczce i wstrząsach mózgu
  • zaburzenia układu nerwowego
  • chrypka
  • wysypki skórne
  • zapalne problemy skóry


Podobne

Dziurawiec zwyczajny - złoto rośnie na ugorach
zastosowanie: niepokoje, depresje, stres

Len - nasiona lnu osłaniają przewód pokarmowy, walczą z zaparciami
zastosowanie: choroba wrzodowa, zaburzenia trawienne, zaparcia

Najnowsze

Jeżyna fałdowana - na układ trawienny i skórę
Glistnik jaskółcze ziele - naturalny sposób na kurzajki
Prawoślaz - ziola na łagodzenie kaszlu i podrażnień w zasięgu ręki